Microsoft-chef: Al anvendelse af Windows 7 er på eget ansvar

Kodegiganten fra Redmond går så langt som til at 'bagtale' sit eget Windows 7 for at få brugerne til at skifte til Windows 10.

Artikel top billede

Microsoft er øjensynlig klar at gøre alt for at lokke kunderne til Windows 10, og firmaets marketingchef Chris Capossela giver den da også gas i videoen fra Windows Weekly.

Hvis du anvender Windows 7, "så gør du det på eget ansvar," siger han blandt andet i det lange interview.

Under interviewet lufter han ligefrem en stribe problemer med sit eget firmas succes-produkt nummer et.

Det skriver Computerworld i Sverige.

Blandt andet skulle nye spil som Fallout 4 ikke altid fungere korrekt, og sikkerhedsproblemer bruger han også som argumenter for at skifte fra Windows 7 til Windows 10.

"Vi forsøger også at få både software- og hardware-partnerne til at understøtte funktionerne i Windows 10. Vi forsøger virkelig at få folk til at skifte til Windows 10," siger Chris Capossela.

Men det er ikke lige let for Microsoft.

Der er nemlig rigtig mange, der er glade for Windows 7, som nok er Redmond-firmaets største styresystemssucces til dato.

Læs mere om det her: Masser af brugere fravælger Windows 10: Klamrer sig til Windows 7

Trods Chris Caposselas anstrengelser for at rose Windows 10 er der dog intet, der tyder på problemer med platformen, hverken i forhold til spil, soft- eller hardware.

Ligeledes udvikler Microsofts sikkerhedsopdateringer helt frem til 14. januar 2020 til Windows 7, så sikkerheden burde altså også være på plads.

Læs også: Windows 10 banker alt og alle: Er det hurtigst voksende styresystem fra Microsoft nogensinde

Chris Capossela fortæller også, at nogle brugere har brug for et lille puf i den rigtige retning, hvilket eksempelvis effektueres ved, at Microsoft har lagt Windows 10 som en rekommanderet opdatering til alle privatkunder.

Læs også: Snart ingen vej uden om: Microsoft på vej med automatisk download af Windows 10 på de fleste pc'er

"Vi skal ikke skubbe folk for meget, men vi skal finde den rigtige balance. Vi ved, at der findes folk, der skubber tingene foran sig og som ærlig talt kan have behov for et lille puf," siger han.

Ved årsskiftet 2015/16 havde Microsoft puffet over 164 millioner kunder til Windows 10. Det har analysehuset Net Applications opgjort.

Der er dog stadig en bid tilbage til den milliard brugere som Microsoft vil have inden 2018.

Læs også:
It-chefer glade for de konstante Windows 10-opdateringer: Derfor er det en bedre model

Nu kommer den første store Windows 10-opdatering: Det kan du vente dig

Fem måneder efter lanceringen: Hver 10. Windows-bruger er skiftet til Windows 10 - men halter stadig efter Windows 7

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS