Danskejede Seereal lancerer fladskærms-3D

Det danskejede selskab Seereal i Dresden har udviklet såkaldte glasmasker, der gør det muligt at vise 3D på en TFT LCD-skærm ? uden brug af særlige briller.

I Dresden udvikler selskabet Seereal ny teknologi, der gør det muligt at se 3D-grafik på almindelige TFT LCD-fladskærm uden brug af særlige 3D-briller.

Med lokalpatriotiske øjne er Seereal yderligere interessant, fordi det tyske firma de sidste par år har været på danske hænder.

Det er Bo Krøll og Erik Nielsen, der har en fortid i mobilbranchen, som for godt to år siden faldt for Seereals teknologi, der er udviklet på grundlag af forskning på universitetet i Dresden.

De har indsat Lars Povelsen som administrerende direktør.

Stor interesse for 3D

- I øjeblikket er den store interesse for 3D i særlige brancher som medico- og sundhedssektoren. Her er der specialister, der har behov for at kunne få vist resultater af 3D-scanninger på en måde, der gør det muligt at overskue sammenhængene. Men på lidt længere sigt forventer vi, at spilbranchen vil tage disse teknologier til sig, efterhånden som for eksempel racerspillene bliver stadig mere detaljerede. Det vil give en hel anden effekt at køre ind i et vejtræ, hvis det kan vises tredimensionalt i stedet for de kulissetræer, der vises i dag, siger Lars Povelsen.

Seereal forventer et gennembrud for brug af 3D-grafik i løbet af seks til tolv måneder.

Teknologisk omfatter Seereals løsning en såkaldt glasmaske i form af en glasplade, der placeres foran skærmen.

Når maskestrukturen er aktiveret, er systemet i stand til at opdele billedet i tynde ?strimler?, og sende forskellige billeder til hvert øje.

Dermed vil brugeren opfatte skærmbilledet som tredimensionelt.

Maskestrukturen kan slås fra med tryk på en knap, og så opleves skærmen som todimensional - selv om glaspladen stadig sidder foran skærmen.

Seereal har udviklet en enkel type, der fungerer som beskrevet ovenfor og derudover en mere avanceret, der yderligere er udstyret med et kamera, der sporer brugerens øjenbevægelser, og derudfra er i stand til at lade 3D-billederne følge brugeren, når vedkommende bevæger sig foran skærmen.

Blandt den software, Seereal har udviklet til systemet, er en såkaldt 3D Movieplayer, der gør det muligt at afspille 3D-video fra en almindelig pc.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics