Brugernes valg: Her er verdens mest anvendte antivirusprogrammer til pc og telefon

Her er oversigten over de antivirusprogrammer, som folk anvender mest på både telefonen og computeren.

Artikel top billede

Der er masser af testfolk og ikke mindst salgspersoner, som fremhæver fortræffeligheder ved de forskellige sikkerhedsprodukter, der skal beskytte computeren eller telefonen mod ondsindet kode.

Læs også: Sikkerhedsfirmaer er fyldt med tomme løfter: Find da selv dine sikkerhedshuller og spar kassen

Men hvad anvender folk egentlig i praksis?

Det spørgsmål har AV-Comparatives fra Østrig sparket ud til brugerne i hele verden i håbet om at komme nærmere et svar. 

Ligeledes har organisationen forsøgt at finde ud af, hvor ofte den almindelige bruger støder på sikkerhedsproblemer i hverdagen.

Indsamlingen af data har fundet sted mellem den 7. og 21. december 2015, og der er høstet svar fra 2.022 brugere spredt ud over hele kloden.

På kortet til højre kan du se, hvor svarene kommer fra.

De størst grupper kommer fra Europa og Nordamerika, men også lande som Rusland og Kina ligger højt på svarbarometeret.

Microsoft dominerer harddisken

Lige godt 90 procent beretter, at de anvender Windows 8.1 eller nyere version af Microsofts styresystem, når det handler om computerplatformen.

Du kan finde test til Mac her: Test af otte antivirus-programmer til Mac: Her er det bedste

Og til Windows her: Stor test: Her er de bedste antiviruspakker lige nu

De mest populære browsere er Chrome og Firefox, der hver især tegner sig for cirka 40 procent. De sidste 20 procent fordeler sig mellem Edge, Internet Explorer, Safari og andre.

På mobilen står Android for 68 procent af brugerne med Apple (18 procent) og Windows Mobile (ni procent) på de efterfølgende pladser.

En ud af tre betaler ikke

Det er kun lige under to ud af tre, der har valgt en sikkerhedsløsning, der koster penge.

Tallet skal tages med et gran salt, da det er ganske populært i eksempelvis Asien at få gratis sikkerhedsprodukter, hvilket eksempelvis store kinesiske virksomheder Baidu og Qihoo praktiserer.

Det er dog i Nordamerika, at der er flest gratister. I denne region anvender cirka 30 procent af brugerne et gratis sikkerhedsprodukt.

Fire procent bruger slet ikke sikkerhedsprogrammer på computeren, mens det tilsvarende tal for mobiler er på 30 procent.

Måske er gratis dog ikke altid helt gratis. Læs mere om det her: Antivirus-producent: Vi sælger din surf-historik til reklamefirmaer

Desuden fortæller knap 60 procent, at de bare installerer programmet og anvender standardindstillingerne, mens de resterende 40 procent konfigurerer programmet, så det passer til behovet.

På pc-platformen fordeler de mest populære sikkerhedsprodukter fordelt på fire forskellige verdensdele sig således. Topprodukterne ligger dog tæt på hinanden i popularitet.

Knap tre procent af brugerne beretter, at de har oplevet at deres sikkerhedsprogram har fejlet og sluppet ondsindet kode ind indenfor den seneste uge.

Yderligere tre procent har oplevet det samme problem indenfor den seneste måned. 86 procent fortæller, at sikkerhedsprogrammet ikke har sluppet noget igennem i det seneste halve år.

Omvendt har 35 procent oplevet, at sikkerhedspakken har blokeret for malware eller andet inden for den seneste uge.

På mobilsiden fordeler producenterne sig således med Avast som topscorer i tre ud af fire regioner.

Du kan finde en test af antivirusprodukter til Android-mobilen her: Test af 20 antivirus-programmer: Her er den bedste av-software til din Android-mobil

PC World og Computerworld placerer sig i øvrigt som nummer to og tre på listen over de mest troværdige sikkerhedsformidlere.

Du kan se hele undersøgelsen her (PDF)

Læs også:
Masser af antivirus-software fyldt med sårbarheder: Kan være åben smutvej for hackere

Ineffektiv og gammeldags: Har antivirus overhovedet nogen fremtid?

Gal eller genial: Mød den russiske sikkerhedskonge med X-Factor i verdensklase

Krypteret Bluetooth: Sikkerheds-dongle kan erstatte alle dine password og nøgler

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job