Dansk telekæde hårdt ramt: Afdeling efter afdeling må lukke

De 12 tidligere TDC Erhverv-butikker, der for et år siden etablerede telekæden KLC Erhverv, er nu reduceret til syv. To KLC Erhverv-afdelinger er netop begæret konkurs.

Artikel top billede

Yderligere to butikker i telekæden KLC Erhverv - de tidligere TDC Erhvervscentre - må nu dreje nøglen om.

Kædedirektør Keld Scheel bekræfter over for Computerworld, at KLC Erhverv i Aalborg og i Holstebro lukker. 

Han oplyser samtidig, at der nu er syv KLC Erhverv-butikker tilbage.

Da KLC Erhverv i februar sidste år blev etableret, var der 12 butikker i følgende byer: Hjørring, Aalborg, Randers, Thisted, Silkeborg, Holstebro, Varde, Vejle, Horsens, Brøndby, København og Lyngby.

Det fremgår af KLC's hjemmeside, at afdelingerne i Horsens, Thisted, Randers, Holstebro og Aalborg nu ikke længere indgår i kæden.

TDC trak stikket

Det er kun et år siden, at 12 af de tidligere TDC-centre meddelte, at de ville etablere en ny telekæde, KLC Erhverv, der skulle bestå af butikker over hele landet.

For tre måneder siden meddelte KLC-kæden, at den indgik et samarbejde med Telia om at forhandle Telias erhvervsløsninger - og at der nu var 10 KLC-butikker landet over.

Det kan du læse mere om her.

Det var i efteråret 2014, at TDC valgte at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem.

Efterdønningerne af TDC's beslutning om at opsige de 60 partneraftaler var dramatiske.

Flere af de tidligere TDC Erhvervscentre måtte dreje nøglen om, fordi de ikke længere havde lov til at forhandle TDC-løsninger.

Det kan du læse mere om her.

I februar sidste år meddelte 12 af de tidligere TDC Erhverv-butikker dog, at de nu ville forsøge sig med kæden KLC Erhverv.

"Vi mener, at der er et stærkt, lokalt grundlag for at drive telebutikker. Vi synes, det er en dårlig idé at centralisere alting," udtalte kædedirektør Keld Scheel dengang.

Da KLC Erhverv gik i luften med de 12 butikker sidste år, blev det meldt ud, at der ville være omkring 150 ansatte i den nye kæde, og at den ville få en samlet omsætning på 150 - 200 millioner kroner.

De 12 butikker er nu reduceret til syv. 

Læs også:

TDC-partnere blev droppet af TDC - nu indgår de samarbejde med Telia

Ny dansk telekæde: 12 TDC Erhverv-butikker danner nyt selskab

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S