Dansk telekæde hårdt ramt: Afdeling efter afdeling må lukke

De 12 tidligere TDC Erhverv-butikker, der for et år siden etablerede telekæden KLC Erhverv, er nu reduceret til syv. To KLC Erhverv-afdelinger er netop begæret konkurs.

Artikel top billede

Yderligere to butikker i telekæden KLC Erhverv - de tidligere TDC Erhvervscentre - må nu dreje nøglen om.

Kædedirektør Keld Scheel bekræfter over for Computerworld, at KLC Erhverv i Aalborg og i Holstebro lukker. 

Han oplyser samtidig, at der nu er syv KLC Erhverv-butikker tilbage.

Da KLC Erhverv i februar sidste år blev etableret, var der 12 butikker i følgende byer: Hjørring, Aalborg, Randers, Thisted, Silkeborg, Holstebro, Varde, Vejle, Horsens, Brøndby, København og Lyngby.

Det fremgår af KLC's hjemmeside, at afdelingerne i Horsens, Thisted, Randers, Holstebro og Aalborg nu ikke længere indgår i kæden.

TDC trak stikket

Det er kun et år siden, at 12 af de tidligere TDC-centre meddelte, at de ville etablere en ny telekæde, KLC Erhverv, der skulle bestå af butikker over hele landet.

For tre måneder siden meddelte KLC-kæden, at den indgik et samarbejde med Telia om at forhandle Telias erhvervsløsninger - og at der nu var 10 KLC-butikker landet over.

Det kan du læse mere om her.

Det var i efteråret 2014, at TDC valgte at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem.

Efterdønningerne af TDC's beslutning om at opsige de 60 partneraftaler var dramatiske.

Flere af de tidligere TDC Erhvervscentre måtte dreje nøglen om, fordi de ikke længere havde lov til at forhandle TDC-løsninger.

Det kan du læse mere om her.

I februar sidste år meddelte 12 af de tidligere TDC Erhverv-butikker dog, at de nu ville forsøge sig med kæden KLC Erhverv.

"Vi mener, at der er et stærkt, lokalt grundlag for at drive telebutikker. Vi synes, det er en dårlig idé at centralisere alting," udtalte kædedirektør Keld Scheel dengang.

Da KLC Erhverv gik i luften med de 12 butikker sidste år, blev det meldt ud, at der ville være omkring 150 ansatte i den nye kæde, og at den ville få en samlet omsætning på 150 - 200 millioner kroner.

De 12 butikker er nu reduceret til syv. 

Læs også:

TDC-partnere blev droppet af TDC - nu indgår de samarbejde med Telia

Ny dansk telekæde: 12 TDC Erhverv-butikker danner nyt selskab

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS