Spam-synder godkendt til e-mærket

Mobilbutikken Aircom fra Ringsted, der sidste år fik en rekordbøde på 400.000 kroner for at sende op til 15.000 spam-reklamer ud på fax, har fået grønt lys til at bruge e-mærket på butikkens hjemmeside.

Ringsted-virksomheden Aircom, som i fjor gjorde sig uheldigt bemærket ved at bombardere tusinder af danske virksomheder med uønskede reklamer - spam - per fax, har fået e-handelsmærket.

Martin Borgen, projektleder for den offentligt støttede E-handelsfond, som står bag e-mærket, var glad, da mobilforhandleren fra Ringsted blev belønnet med en rekordbøde på 400.000 kroner for sine spam-synder sidste år.

Han er dog endnu mere tilfreds i dag, hvor det ser ud til, at Aircom har lært af tidligere tiders synder og fremover vil sælge mobiltelefoner ved at følge landets love til punkt og prikke. Det er et krav, for at netbutikken kan blive godkendt til e-mærket.

Mærket skal gøre forbrugerne mere trygge ved at handle på internettet. Det pryder i dag 108 danske netbutikker, der alle har accepteret, at de ikke må sende mails eller fax til deres kunder, hvis forbrugerne ikke har givet deres udtrykkelige tilladelse på forhånd.

Ros til Aircom

- Aircom har udvist stor ansvarlighed i bekæmpelsen af spam. Det er dejligt, når en virksomhed tager kritikken til sig og indretter sig derefter, siger Martin Borgen.

Mobilforretningen Aircom, der er med i den Debitel-ejede mobilkæde Teleringen, fik spam-bøden, fordi den bombarderede virksomheder med op til 15.000 mobilreklamer over fax.

Aircom har tidligere oplyst, at spam-forseelsen i alt kommer til at koste mellem 550.000 og 600.000 kroner, når bøden, advokaten og sagsomkostningerne er betalt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS