Nyt Windows-redskab omdanner gamle Windows-programmer til Windows 10-apps

Microsoft Build 2016: Microsoft har på Build-messen løftet sløret for et helt nyt redskab til at omdanne eksisterende .net/win32-programmer til de nye Windows 10-apps.

Artikel top billede

San Francisco: Microsoft har annonceret Desktop App Converter, der ifølge Microsoft omdanner eksisterende .net/win32-programmer til de nye apps relativt let.

Programmet omdanner dine legacy-programmer, så de enten kan sælges eller distribueres via Microsofts Windows Store eller på samme måde, som du altid har gjort med dine legacy-apps. 

Med Windows 10 lancerede Microsoft den nye app-platform, Universal Windows Apps.

Det er en type apps, der fungerer på tværs af Microsofts platforme, og hvor unikke Windows 10-egenskaber kan kodes ind i appen, om det så er notifikationer eller Cortana-integration.

Microsoft kæmper for at få virksomhederne til at bygge de nye apps for at få flere apps til at fungere i Windows 10, på Windows-telefoner, på Xbox og på den kommende HoloLens, men også for at kunne tjene penge på salget af apps i Microsofts app-butik.

Desktop App Converter er ikke live endnu, men du kan skrive dig op her, hvis du vil have adgang til programmet.

Flere apps på vej til Windows
Med Desktop App Converter vil det være muligt for virksomhederne at omdanne .net/win32-programmer om til de nye UWP-apps, og på scenen fremviste Microsoft også, hvordan selv store, komplicerede spil kan omdannes til en UWP-app uden de store problemer.

Windows 10 har eksisteret et år, men kæmper stadig med at få mange af de store virksomheder til at tage platformen seriøst.

Tilbage i oktober lovede Facebook at lancere Facebook-, Instagram- og Messenger-apps som UWP-apps, og ved Build-messen lovede Microsoft, at nu var de altså smart på vej.

Læs også: Microsoft køber hot kode-platform: Det kan Xamarin bruges til

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S