Microsoft klar med ny Azure-løsning: Aktiverer funktioner automatisk

Microsoft og Amazon er i krig om kunderne i skyen, men ved Build annoncerede Microsoft en række nye initiativer, som skal fange kunderne.

Artikel top billede

Microsofts vice president, Scott Guthrie, fremviste på Build-konferencen Azure Functions - en service, der tillader udviklere at opsætte funktioner, der aktiveres automatisk, når der sker en bestemt hændelse.

En service, der i høj grad minder om en lignende tjeneste fra Amazon Web Services (AWS) kaldet Lambda, og Google er også på vej med en lignende tjeneste, hvor du ikke køber infrastruktur hos Azure eller hos dig selv, men blot en funktion.

Azure functions tillader udviklere og virksomheder at udvikle enkelte funktioner i Java, Python, C# og php, og der opkræves ikke nogen pris fra starten af: Du betaler kun for selve eksekveringen af funktionen.

Et eksempel på scenen var bundet op til Microsofts drøm om IoT. En funktion kan alarmere, hvis termostaten bevæger sig under 10 grader, og du skal som udvikler ikke opsætte processor- og hukommelseskrav eller den fornødne lagerplads til den givne funktion - det klarer Azure for dig.

Azure Functions er i en preview-version lige nu, men du kan læse mere om tjenesten her.

Microsoft lancerede også en anden ny tjeneste til offentligheden i form af Azure Service Fabric, en service der automatisk skalerer "micro-services" efter behov i skyen.

Microsofts omsætning på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Læs også: Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S