Microsoft klar med ny Azure-løsning: Aktiverer funktioner automatisk

Microsoft og Amazon er i krig om kunderne i skyen, men ved Build annoncerede Microsoft en række nye initiativer, som skal fange kunderne.

Artikel top billede

Microsofts vice president, Scott Guthrie, fremviste på Build-konferencen Azure Functions - en service, der tillader udviklere at opsætte funktioner, der aktiveres automatisk, når der sker en bestemt hændelse.

En service, der i høj grad minder om en lignende tjeneste fra Amazon Web Services (AWS) kaldet Lambda, og Google er også på vej med en lignende tjeneste, hvor du ikke køber infrastruktur hos Azure eller hos dig selv, men blot en funktion.

Azure functions tillader udviklere og virksomheder at udvikle enkelte funktioner i Java, Python, C# og php, og der opkræves ikke nogen pris fra starten af: Du betaler kun for selve eksekveringen af funktionen.

Et eksempel på scenen var bundet op til Microsofts drøm om IoT. En funktion kan alarmere, hvis termostaten bevæger sig under 10 grader, og du skal som udvikler ikke opsætte processor- og hukommelseskrav eller den fornødne lagerplads til den givne funktion - det klarer Azure for dig.

Azure Functions er i en preview-version lige nu, men du kan læse mere om tjenesten her.

Microsoft lancerede også en anden ny tjeneste til offentligheden i form af Azure Service Fabric, en service der automatisk skalerer "micro-services" efter behov i skyen.

Microsofts omsætning på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Læs også: Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S