Microsoft klar med ny Azure-løsning: Aktiverer funktioner automatisk

Microsoft og Amazon er i krig om kunderne i skyen, men ved Build annoncerede Microsoft en række nye initiativer, som skal fange kunderne.

Artikel top billede

Microsofts vice president, Scott Guthrie, fremviste på Build-konferencen Azure Functions - en service, der tillader udviklere at opsætte funktioner, der aktiveres automatisk, når der sker en bestemt hændelse.

En service, der i høj grad minder om en lignende tjeneste fra Amazon Web Services (AWS) kaldet Lambda, og Google er også på vej med en lignende tjeneste, hvor du ikke køber infrastruktur hos Azure eller hos dig selv, men blot en funktion.

Azure functions tillader udviklere og virksomheder at udvikle enkelte funktioner i Java, Python, C# og php, og der opkræves ikke nogen pris fra starten af: Du betaler kun for selve eksekveringen af funktionen.

Et eksempel på scenen var bundet op til Microsofts drøm om IoT. En funktion kan alarmere, hvis termostaten bevæger sig under 10 grader, og du skal som udvikler ikke opsætte processor- og hukommelseskrav eller den fornødne lagerplads til den givne funktion - det klarer Azure for dig.

Azure Functions er i en preview-version lige nu, men du kan læse mere om tjenesten her.

Microsoft lancerede også en anden ny tjeneste til offentligheden i form af Azure Service Fabric, en service der automatisk skalerer "micro-services" efter behov i skyen.

Microsofts omsætning på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Læs også: Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S