Microsoft klar med ny Azure-løsning: Aktiverer funktioner automatisk

Microsoft og Amazon er i krig om kunderne i skyen, men ved Build annoncerede Microsoft en række nye initiativer, som skal fange kunderne.

Artikel top billede

Microsofts vice president, Scott Guthrie, fremviste på Build-konferencen Azure Functions - en service, der tillader udviklere at opsætte funktioner, der aktiveres automatisk, når der sker en bestemt hændelse.

En service, der i høj grad minder om en lignende tjeneste fra Amazon Web Services (AWS) kaldet Lambda, og Google er også på vej med en lignende tjeneste, hvor du ikke køber infrastruktur hos Azure eller hos dig selv, men blot en funktion.

Azure functions tillader udviklere og virksomheder at udvikle enkelte funktioner i Java, Python, C# og php, og der opkræves ikke nogen pris fra starten af: Du betaler kun for selve eksekveringen af funktionen.

Et eksempel på scenen var bundet op til Microsofts drøm om IoT. En funktion kan alarmere, hvis termostaten bevæger sig under 10 grader, og du skal som udvikler ikke opsætte processor- og hukommelseskrav eller den fornødne lagerplads til den givne funktion - det klarer Azure for dig.

Azure Functions er i en preview-version lige nu, men du kan læse mere om tjenesten her.

Microsoft lancerede også en anden ny tjeneste til offentligheden i form af Azure Service Fabric, en service der automatisk skalerer "micro-services" efter behov i skyen.

Microsofts omsætning på Azure er med en stigning på 127 procent blevet mere end fordoblet i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Læs også: Microsoft omsætning falder som en sten - men det vigtigste område vokser kraftigt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job