Microsoft på vej med indbygget adblocker i Edge-browseren

Microsoft er på trapperne med en indbygget adblocker i den nye Edge-browser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft er på vej med en indbygget adblocker i en kommende version af selskabets Edge-browser.

Sådan lyder det fra Microsofts store udvikler-konference, Build, der i disse dage løber af stablen i San Francisco.

Microsoft har under en session på Build fremvist de kommende planer for de næste versioner af Edge.

Her fremgår det, at Microsoft i browser-version 4682811 vil indføje en adblocker: "Build ad blocking features into the browser," lyder det kort og godt i Microsofts road map for Edge.

Dermed står Microsoft til at blive den anden af de førende browser-leverandører, der indbygger adblocking i browseren.

Den første er norske Opera, der fornylig indføjede ad blocking-funktionaliteter i browseren.

Det kan du læse mere om her: Opera-browseren får indbygget adblocking - sender surf-hastigheden i top

I Apples Safari og Mozillas Firefox kræver ad blocking installering af plugins, men Opera har bedyret, at plugin-versionerne er langt mindre effektive end indbygget ad blocking.

Apple har således også indlemmet adblocking i nyeste version af Safari på mobile enheder.

Google er omvendt meget glad for annoncer, da 90 procent af selskabets betydelige omsætning bliver hentet hjem på netop annoncer.

Edge er meget mere udbredt end Opera, og indlemmer Edge først adblocking i browseren, kan det få stor betydning for markederne.

Det er uklart, hvornår præcist Microsoft venter at lancere den pågældende version af Edge, ligesom vi ikke ved, hvor langt Microsoft vil gå i blokeringen af annoncer og lignende.

Microsoft har tidligere i Edge-forgængeren Internet Explorer anvendt den såkaldte TPLs-funktionalitet. Det står for 'Tracking Protection Lists'.

TPLs skulle øge privacy-beskyttelsen i browseren og havde den bi-funktion, at den derved blokerede mange annoncer.

TPLs var imidlertid ret kontroversiel dengang, i det Microsoft selv har haft stor nytte af netop annoncer og lignende.

Læs også:

Opera-browseren får indbygget adblocking - sender surf-hastigheden i top

Online-reklamekonge: Adblockers er et angreb på ytringsfriheden

Yahoo til brugere: Sluk adblocker eller vi blokerer for adgangen til din mail

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura