Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft på vej med indbygget adblocker i Edge-browseren

Microsoft er på trapperne med en indbygget adblocker i den nye Edge-browser.

Microsoft er på vej med en indbygget adblocker i en kommende version af selskabets Edge-browser.

Sådan lyder det fra Microsofts store udvikler-konference, Build, der i disse dage løber af stablen i San Francisco.

Microsoft har under en session på Build fremvist de kommende planer for de næste versioner af Edge.

Her fremgår det, at Microsoft i browser-version 4682811 vil indføje en adblocker: "Build ad blocking features into the browser," lyder det kort og godt i Microsofts road map for Edge.

Dermed står Microsoft til at blive den anden af de førende browser-leverandører, der indbygger adblocking i browseren.

Den første er norske Opera, der fornylig indføjede ad blocking-funktionaliteter i browseren.

Det kan du læse mere om her: Opera-browseren får indbygget adblocking - sender surf-hastigheden i top

I Apples Safari og Mozillas Firefox kræver ad blocking installering af plugins, men Opera har bedyret, at plugin-versionerne er langt mindre effektive end indbygget ad blocking.

Apple har således også indlemmet adblocking i nyeste version af Safari på mobile enheder.

Google er omvendt meget glad for annoncer, da 90 procent af selskabets betydelige omsætning bliver hentet hjem på netop annoncer.

Edge er meget mere udbredt end Opera, og indlemmer Edge først adblocking i browseren, kan det få stor betydning for markederne.

Det er uklart, hvornår præcist Microsoft venter at lancere den pågældende version af Edge, ligesom vi ikke ved, hvor langt Microsoft vil gå i blokeringen af annoncer og lignende.

Microsoft har tidligere i Edge-forgængeren Internet Explorer anvendt den såkaldte TPLs-funktionalitet. Det står for 'Tracking Protection Lists'.

TPLs skulle øge privacy-beskyttelsen i browseren og havde den bi-funktion, at den derved blokerede mange annoncer.

TPLs var imidlertid ret kontroversiel dengang, i det Microsoft selv har haft stor nytte af netop annoncer og lignende.

Læs også:

Opera-browseren får indbygget adblocking - sender surf-hastigheden i top

Online-reklamekonge: Adblockers er et angreb på ytringsfriheden

Yahoo til brugere: Sluk adblocker eller vi blokerer for adgangen til din mail




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere