Nortel stævnet efter regnskabs-kaos

De amerikanske myndigheder har stævnet den kriseramte, canadiske teleproducent Nortel i en omfattende sag om regnskabs-fup. Sagen har foreløbig kostet tre topchefer jobbet.

Den canadiske teleproducent Nortel blev fredag stævnet og fik ordre på at sende en række dokumenter ind til de amerikanske myndigheder.

Stævningen er et led i en omfattende kriminalsag rejst af myndighederne i USA, som ledes af statsanklageren i Dallas, Texas, skriver Financial Times.

Nortel har meddelt, at selskabet vil samarbejde med myndighederne i sagen. Ifølge Nortel har myndighederne bedt om at få regnskaber og finansielle rapporter fra januar 2000 og frem til 2003.

Dermed fortsætter problemerne for Nortel, der i sidste måned fyrede tre topchefer, da det viste sig, at der hersker kaotiske tilstande i teleproducentens bogholderi.

I begyndelsen af marts meddelte canadierne, at de vil fremlægge nye regnskaber for årene 2000 til 2003. En intern undersøgelse havde nemlig afsløret, at der var knas med regnskaberne. I første omgang betød det, at to chefer blev sendt på ufrivillig ferie. Det blev senere fulgt op med de tre fyresedler til tidligere topchefer.

Nortel har været hårdt presset af krisen i telebranchen og har solgt næsten tre fjerdedele af sit produktionsapparat fra til blandt andet Flextronics.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice