I skyggen af kæmpe-succes med Pokemon Go: Nintendo kæmper med økonomien

Nintendo er et af tidens mest omtalte virksomheder på grund af et banebrydende spil, men økonomien er stram, og Pokemon-uret udsættes.

Artikel top billede

Hvis du havde glemt spilproducenten Nintendos navn, så er det for alvor hevet frem af gemmerne i de seneste uger på grund af spillet Pokemon Go, der på rekordtid er blevet en verdensomspændende succes.

I første omgang sendte aktiemarkederne Nintendo-aktien helt op og ringe på dens store klokke med en lynstigning, der fordoblede virksomhedens værdi på få uger.

Læs mere her: Se kurven her: Nintendos aktiekurs på vild himmelflugt efter premieren på Pokémon Go

Man skulle dog skynde sig at sælge den aktie efter stigningen for efter ganske kort tid, så hamrede kursen ned igen og faldt med 18 procent på en enkelt handelsdag.

Den historie kan du læse her: Efter Pokemon Go-udmelding: Aktien hamrer ned igen

Nu understreges økonomiproblemerne hos Nintendo om et kvartalsregnskab, der er blodrødt.

Den japanske spilproducent rapporterer således om et nettotab på 24,5 milliarder yen.

I danske kroner svarer det til lige godt 1,5 milliarder kroner.

Det forventede underskud var på 3,4 eyn eller 220 millioner kroner, så resultatet blev altså betydeligt dårligere end budgetmagerne i firmaet havde skudt på.

Nedgangen begrundes med to hovedpunkter i form af en stærk yen og mere kritisk, at Nintendo-konsollen Wii U står overfor en lav efterspørgsel.

Det skal dog siges, at Pokemon Go først blev lanceret efter revisorerne havde sat to streger under dette regnskab.

Pokemon-ur udskydes

Men en ulykke kommer som bekendt ikke alene.

I forbindelse med regnskabsrapporten fortælles det at tillægsproduktet Pokemon Go Plus, der er et Bluetooth-armbånd, som er forbundet til det populære spil, bliver forsinket.

Det skulle være frigivet nu, men de mange fans kommer altså til at vente frem til september, før de kan pryde håndledet med den japanske Pokemon-gadget, lyder det fra Nintendo.

Læs også:
Nintendo skifter strategi: Disse tre områder vil selskabet satse på

Kan du ikke logge på? Sommerens store Pokémon Go-hit DDos-angrebet af hackere

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse