Motorola afviser månedlige sikkerhedsopdateringer til Android: Magter det ikke

Motorola har ikke ressourcer til at skrive og udsende månedlige sikkerhedsopdateringer. "For vanskeligt," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Motorola har store forventninger til den helt nye og roste Moto Z, der er blevet betegnet som den tyndeste Android-telefon på markedet og 'virkelig anvendelig' med dens mange modifikations-muligheder.

Sikkerheds-niveauet kan imidlertid gå hen og blive en udfordring for Motorola, selv om smartphonen er blevet rost og kaldt for ambitiøs og flot.

Motorola magter nemlig ikke at udsende månedlige sikkerhedsopdateringer til telefonen, som Google ellers anvender til Android.

Ifølge it-mediet Ars Technica vil Motorola kun love at udsende "regelmæssige" sikkerheds-patches til telefonen.

Motorola meddeler til it-mediet, at selskabet "forstår, at det er vigtigt for kunderne, at telefonerne bliver holdt opdaterede med Android-sikkerhedspatches."

'Så hurtigt som muligt'

Selskabet bedyrer, at det altid vil udsende sikkerheds-patches 'så hurtigt som muligt."

"Men det er meget vanskeligt at udsende dem hver måned på grund af omfanget af test og godkendelser, der er nødvendige for at udsende dem," lyder det fra Motorola.

Selskabet peger på, at det ofte er "langt mere effektivt at samle sikkerhedsopdateringerne i en allerede planlagt Maintenance Releasae eller en OS-opgradering."

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste ligger Motorola langt tilbage, når det gælder om at få bearbejdet og udsendt Android Security Bulletins til Motorola-telefonerne.

Således bliver Motorolas Moto X-telefoner fra 2015 kun sikkerheds-opdateret en enkelt gang i kvartalet, mens Moto Z - der netop er blevet lanceret - er udstyyret med sikkerheds-patches fra maj.

Også HTC har tidligere afvist at udsende månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Andre producenter som Samsung, Google og LG bedyrede i kølvandet på den berygtede Stagefright-sårbarhed, at de ville indføre månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up-call: Flere top-producenter ændrer praksis.

Læs også:

Tre gode råd: Sådan undgår du at købe en Android-telefon der ikke bliver opdateret

Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura