Motorola afviser månedlige sikkerhedsopdateringer til Android: Magter det ikke

Motorola har ikke ressourcer til at skrive og udsende månedlige sikkerhedsopdateringer. "For vanskeligt," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Motorola har store forventninger til den helt nye og roste Moto Z, der er blevet betegnet som den tyndeste Android-telefon på markedet og 'virkelig anvendelig' med dens mange modifikations-muligheder.

Sikkerheds-niveauet kan imidlertid gå hen og blive en udfordring for Motorola, selv om smartphonen er blevet rost og kaldt for ambitiøs og flot.

Motorola magter nemlig ikke at udsende månedlige sikkerhedsopdateringer til telefonen, som Google ellers anvender til Android.

Ifølge it-mediet Ars Technica vil Motorola kun love at udsende "regelmæssige" sikkerheds-patches til telefonen.

Motorola meddeler til it-mediet, at selskabet "forstår, at det er vigtigt for kunderne, at telefonerne bliver holdt opdaterede med Android-sikkerhedspatches."

'Så hurtigt som muligt'

Selskabet bedyrer, at det altid vil udsende sikkerheds-patches 'så hurtigt som muligt."

"Men det er meget vanskeligt at udsende dem hver måned på grund af omfanget af test og godkendelser, der er nødvendige for at udsende dem," lyder det fra Motorola.

Selskabet peger på, at det ofte er "langt mere effektivt at samle sikkerhedsopdateringerne i en allerede planlagt Maintenance Releasae eller en OS-opgradering."

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste ligger Motorola langt tilbage, når det gælder om at få bearbejdet og udsendt Android Security Bulletins til Motorola-telefonerne.

Således bliver Motorolas Moto X-telefoner fra 2015 kun sikkerheds-opdateret en enkelt gang i kvartalet, mens Moto Z - der netop er blevet lanceret - er udstyyret med sikkerheds-patches fra maj.

Også HTC har tidligere afvist at udsende månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Andre producenter som Samsung, Google og LG bedyrede i kølvandet på den berygtede Stagefright-sårbarhed, at de ville indføre månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up-call: Flere top-producenter ændrer praksis.

Læs også:

Tre gode råd: Sådan undgår du at købe en Android-telefon der ikke bliver opdateret

Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos