Motorola afviser månedlige sikkerhedsopdateringer til Android: Magter det ikke

Motorola har ikke ressourcer til at skrive og udsende månedlige sikkerhedsopdateringer. "For vanskeligt," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Motorola har store forventninger til den helt nye og roste Moto Z, der er blevet betegnet som den tyndeste Android-telefon på markedet og 'virkelig anvendelig' med dens mange modifikations-muligheder.

Sikkerheds-niveauet kan imidlertid gå hen og blive en udfordring for Motorola, selv om smartphonen er blevet rost og kaldt for ambitiøs og flot.

Motorola magter nemlig ikke at udsende månedlige sikkerhedsopdateringer til telefonen, som Google ellers anvender til Android.

Ifølge it-mediet Ars Technica vil Motorola kun love at udsende "regelmæssige" sikkerheds-patches til telefonen.

Motorola meddeler til it-mediet, at selskabet "forstår, at det er vigtigt for kunderne, at telefonerne bliver holdt opdaterede med Android-sikkerhedspatches."

'Så hurtigt som muligt'

Selskabet bedyrer, at det altid vil udsende sikkerheds-patches 'så hurtigt som muligt."

"Men det er meget vanskeligt at udsende dem hver måned på grund af omfanget af test og godkendelser, der er nødvendige for at udsende dem," lyder det fra Motorola.

Selskabet peger på, at det ofte er "langt mere effektivt at samle sikkerhedsopdateringerne i en allerede planlagt Maintenance Releasae eller en OS-opgradering."

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste ligger Motorola langt tilbage, når det gælder om at få bearbejdet og udsendt Android Security Bulletins til Motorola-telefonerne.

Således bliver Motorolas Moto X-telefoner fra 2015 kun sikkerheds-opdateret en enkelt gang i kvartalet, mens Moto Z - der netop er blevet lanceret - er udstyyret med sikkerheds-patches fra maj.

Også HTC har tidligere afvist at udsende månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Andre producenter som Samsung, Google og LG bedyrede i kølvandet på den berygtede Stagefright-sårbarhed, at de ville indføre månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up-call: Flere top-producenter ændrer praksis.

Læs også:

Tre gode råd: Sådan undgår du at købe en Android-telefon der ikke bliver opdateret

Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job