Motorola afviser månedlige sikkerhedsopdateringer til Android: Magter det ikke

Motorola har ikke ressourcer til at skrive og udsende månedlige sikkerhedsopdateringer. "For vanskeligt," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Motorola har store forventninger til den helt nye og roste Moto Z, der er blevet betegnet som den tyndeste Android-telefon på markedet og 'virkelig anvendelig' med dens mange modifikations-muligheder.

Sikkerheds-niveauet kan imidlertid gå hen og blive en udfordring for Motorola, selv om smartphonen er blevet rost og kaldt for ambitiøs og flot.

Motorola magter nemlig ikke at udsende månedlige sikkerhedsopdateringer til telefonen, som Google ellers anvender til Android.

Ifølge it-mediet Ars Technica vil Motorola kun love at udsende "regelmæssige" sikkerheds-patches til telefonen.

Motorola meddeler til it-mediet, at selskabet "forstår, at det er vigtigt for kunderne, at telefonerne bliver holdt opdaterede med Android-sikkerhedspatches."

'Så hurtigt som muligt'

Selskabet bedyrer, at det altid vil udsende sikkerheds-patches 'så hurtigt som muligt."

"Men det er meget vanskeligt at udsende dem hver måned på grund af omfanget af test og godkendelser, der er nødvendige for at udsende dem," lyder det fra Motorola.

Selskabet peger på, at det ofte er "langt mere effektivt at samle sikkerhedsopdateringerne i en allerede planlagt Maintenance Releasae eller en OS-opgradering."

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedstjeneste ligger Motorola langt tilbage, når det gælder om at få bearbejdet og udsendt Android Security Bulletins til Motorola-telefonerne.

Således bliver Motorolas Moto X-telefoner fra 2015 kun sikkerheds-opdateret en enkelt gang i kvartalet, mens Moto Z - der netop er blevet lanceret - er udstyyret med sikkerheds-patches fra maj.

Også HTC har tidligere afvist at udsende månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Andre producenter som Samsung, Google og LG bedyrede i kølvandet på den berygtede Stagefright-sårbarhed, at de ville indføre månedlige opdateringer.

Det kan du læse mere om her: Kritisk Android-sårbarhed blev et wake up-call: Flere top-producenter ændrer praksis.

Læs også:

Tre gode råd: Sådan undgår du at købe en Android-telefon der ikke bliver opdateret

Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

HTC afviser månedlige Android-opdateringer: Det er ikke realistisk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S