Jo, Uber er deleøkonomi (mener vi) - og det er der flere gode grunde til

ComputerViews: Er Uber deleøkonomi? Svaret på det spørgsmål er måske mere nuanceret, end tror du tror.

Artikel top billede

Foto: Morten Sahl Madsen

ComputerViews: I sidste måned slog Københavns Byret fast, at Ubers chauffører ikke bedriver samkørsel, men ulovlig taxakørsel.

I kølvandet på byrettens dom fulgte, der blandt vores læsere en debat om, hvorvidt vi fortsat bør definere Uber, som en del af den meget omtalte "deleøkonomi."

Mange argumenterer for, at Uber ikke kan karakteriseres som deleøkonomi, fordi Uber-chaufførerne "ikke deler noget."

Tværtimod sælger Uber-chaufførerne blot en helt almindelig service - akkurat som en taxachauffør gør, lyder det. 

Ofte fremhæves den danske samkørselstjeneste GoMore som Ubers modstykke. 

Og læserne har en pointe.

For man kan med rette argumentere for, at GoMore er en mere ren form for deleøkonomi, som i højere grad matcher den opfattelse, vi normalt har af det "at dele noget."

Det skyldes, at GoMore er en klassisk samkørselstjeneste.

Det vil sige, at chaufførerne i modsætning til Uber-chaufførerne selv har et kørselsbehov og ikke tjener på turen, men blot får et tilskud til at dække udgifterne.

Men her hos Computerworld vil vi dog gerne nuancere den opfattelse og forklare, hvorfor vi ind i mellem bruger begrebet deleøkonomi, når vi omtaler Uber.

Først vil vi dog begynde med at slå fast, at deleøkonomien ofte bærer præg af at være et ganske luftigt begreb, der ofte bliver anvendt på forskellige måder.

Vi anerkender dermed også, at der er folk, som definerer deleøkonomi anderledes end os. 

Men ikke desto mindre dækker begrebet deleøkonomi normalt over en bredere tendens, der handler om at udnytte eksisterende ressourcer på en ny og mere effektiv måde. 

Adgang kan erstatte ejerskab

En af kongstankerne bag deleøkonomien er, at adgang i mange tilfælde kan erstatte ejerskab. 

Med andre ord kan du med deleøkonomien slippe for selv at foretage en bekostelig investering, hvis du mod betaling kan deles om adgangen med andre. Det kan gælde alt fra private parkeringspladser til boliger og biler. 

På samme måde kan man argumentere for, at Uber-brugere deles om adgangen til et transportmiddel, selvom der ikke nødvendigvis er tale om samkørsel, hvilket i en dansk kontekst indbærer, at chaufføren ikke tjener på turen og samtidig selv har et kørselsbehov.  

Tidligere på året viste en analyse fra den tyske bank Deutsche Bank fast, at 14 procent af bilejerne i centrum af de største amerikanske byer vil kunne hente en økonomisk besparelse ved at bruge Uber i stedet for at eje en bil. 

Helt konkret kan udbredelsen af Uber altså betyde, at folk i storbyområder får et mindre behov for at eje en bil, og Uber kan dermed sikre en ny og mere effektiv ressourceudnyttelse. 

Derfor vil du sandsynligvis også i fremtiden kunne opleve, at vi her på Computerworld nævner Uber, når vi skriver om deleøkonomi.

De fleste har jo i øvrigt også vænnet sig til at diverse P2P-tjenester omtales som fildelingstjenester, selvom de næsten udelukkende anvendes til ulovlig piratkopiering.

Læs også:
Ekspert i deleøkonomi om Uber-dom: Det er super ærgerligt for Danmark  

Deleøkonomien er fuld af juridiske faldgruber - så hvor er potentialet?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)