Apple køber endnu et kunstig intelligens-firma i ny milliard-handel

1,3 milliarder kroner har Apple lagt for et it-iværksætterselskab med fokus på kunstig intelligens. Kapløbet mellem it-giganterne for at få de klogeste maskiner strammer dermed yderligere til.

Artikel top billede

Kapløbet inden for kunstig intelligens og machine learning strammer til blandt it-giganter som Facebook, Google og Micrososft.

Apple har på det seneste meldt sig ind i kampen med udviklingen af den digitale assistent Siri samt en række opkøb af mindre iværksættervirksomheder.

Nu har Apple sat tænderne i endnu et kunstig intelligens-selskab.

Det drejer sig denne gang om det Seattle-baserede selskab Turi, som Apple ifølge online-nyhedsmagasinet Geekwire har lagt for 1,3 milliarder kroner for.

"Apple køber fra tid til anden mindre teknologi-virksomheder, og generelt diskuterer vi ikke vores planer eller formål med disse opkøb," lyder det fra Apple i forbindelse med Turi-opkøbet.

Udover Turi har Apple opkøbt 15 virksomheder siden 2015, hvoraf flere er fokuseret på udvikling af kunstigt intelligente og maskinelærende løsninger.

Google og Facebook på shoppeture

Apple står dog langtfra alene med indkøbslisten fremme, når det drejer sig om at hamstre selskaber til morgendagens teknologier.

Især Google og Facebook har i de senere år også været på solide indkøbsture blandt it-iværksætterselskaberne med kunstig intelligens og machine learning som sine fokuspunkter.

Blandt andet har Googles opkøb af engelsk specialist i kunstig intelligens været med til at sænke søgegigantens el-forbrug, som du kan læse mere om her:

Så enormt er Googles energiforbrug - kunstig intelligens finder enorme besparelser

Også Facebooks stifter Mark Zuckerberg har øjnene rettet stift mod at forbedre det sociale medie ved hjælp af robotter, som ifølge Facebook-stifteren vil være på omgangshøjde mennesker inden for relativt få år.

Det kan du læse mere om her: Mark Zuckerberg: Kunstig intelligens overstiger menneskelige sanser inden for 10 år

Læs også:
Googles søgemaskine skal kunne tænke selv - ekspert i AI ny topchef for søgeforretningen

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird