Stort dansk it-hospitalssystem mistænkt for at være skyld i patientskader

To en halv måned efter lanceringen er it-sundhedsplatformen til Region Hovedstaden og Region Sjælland mistænkt for i to tilfælde at være skyld i patientskader. Læs her, hvad problemerne er med systemet.

Artikel top billede

Foto: Michelle Morales

Den en milliard kroner dyre it-sundhedsplatform til københavnske og sjællandske hospitaler er efter premieren i juni under mistanke for i to tilfælde at have forvoldt kortvarige patientskader.

Du kan læse mere om lanceringen her: Gigantisk dansk it-projekt søsættes lørdag - læger er skeptiske

Det fremgår af en statusopdatering fra Region Hovedstaden, som kom i slutningen af sidste uge.

I rapporteringen kan det læses, at regionen har "kendskab til to hændelser, som har medført kortvarig skade på patienter, og hvor anvendelsen af Sundhedsplatformen kan have spillet en rolle".

Derimod har det ikke være utilsigtet hændelser i forbindelse med udrulningen, som har kostet dødsfald eller alvorlige skader for patienterne, fremgår det af regionens rapportering.

Det fremgår af rapporten, at langt de fleste indberetninger om utilsigtede hændelser ingen konkret betydning har for patienternes helbred.

Stadig mange børnesygdomme

Herudover er der fortsat en del børnesygdomme, som Computerworld tidligere har beskrevet.

Det kan du læse mere om her: Splinternyt dansk sundhedssystem plages af fejl: Får 700 fejlmeldinger om dagen

Omkring en femtedel af alle de utilsigtede hændelser hidrører medicinering, hvor samspillet med Det Fælles Medicinkort endnu ikke er helt på plads, hvilket går ud over ordination og bestilling af medicin.

Dertil kommer, at der er knas med kommunikationen til kommunerne fra regionssystemet samt med prøver og prøvesvar, hvor især blodprøvebestilling har voldt problemer.

Slutteligt har Region Hovedstaden også travlt med at slukke for problemer med, at personalet i akutmodtagelsen mangler overblik på deres skærme, at dataintegrationen mellem sundhedsplatformen og medicoteknisk udstyr i visse tilfælde har fejlet, og at tilføje CPR-numre til nyfødte.

Frygter kaos på Riget

Næste udrulning af sundhedsplatformen sker på Rigshospitalet + Glostrup Hospital (fusioneret hospital), som planmæssigt sker den 5. november.

I statusopdateringen fra Region Hovedstaden fremgår det, at problemerne på Herlev-Gentofte Hospital kommer de efterfølgende hospitaler til gavn, fordi udfordringerne med eksempelvis manglende undervisning udbedres løbende.

Den udmelding beroliger dog ikke ligefrem Overlægeforeningen, som til nyhedsbureauet Ritzau forklarer, at de tekniske problemer skal være løst, inden sundhedsplatformen finder frem til Danmarks største og mest komplekse hospital.

"De tekniske problemstillinger skal simpelthen være løst. Ellers vil det være rent harakiri at gå i gang på Rigshospitalet," siger Anja Mitchell, der er formand for Overlægeforeningen til Ritzau.

"Da Herlev fik it-systemet, havde vi aftaler om, at andre hospitaler kunne aflaste hospitalet. Det samme kan man ikke gøre ved Rigshospitalet. Hvor skal patienterne med de svære sygdomme sendes hen? Det skal fungere," fortsætter Anja Mitchell over for Ritzau.

Hele udrulningen af sundhedsplatformen forventes at være færdig i Region Hovedstaden i maj 2017, hvorefter Region Sjælland står for tur i en big-bang-udrulning i efteråret 2017.

Læs også: 
Fem dage efter udrulning af sundhedsplatform: Region Hovedstaden søger ny it-direktør

Kritik af sundhedsplatformen: "Jeg kender til flere situationer, hvor læger og sygeplejersker græder af frustration"

Efter kritik: "Det støder nogle folk, at de skal ændre deres arbejdsgange, men ensretning og standardisering er altså et af formålene med sundhedsplatformen"

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos