Ford: Om fem år har vi tusindvis af biler uden rat på gaden

Tusindvis af Ford-biler uden rat og pedaler lyder vildt nok. Specielt når ambitionen er at have dem gaden om fem år. Alligevel er det, hvad Fords direktør Mark Fields nu lover.

Artikel top billede

Det var Fords samlebånd kombineret med Model T, som for over 100 år siden revolutionerede den spirende bilindustri og skabte både grundlaget og bilen for den moderne masseproduktion af biler.

Og Ford er stadig på toppen, specielt i USA hvor den - set med danske øjne - kæmpestore F-serie pickup for 34. år i træk er den USA's mest sælgende bil.

Normalt er den slags storsællerter en god undskyldning for at hvile på laurbærrene, men ifølge Wired har Fords direktør, Mark Fields, nu planer om at have "flere tusinde" selvkørende biler på gaden om fem år.

Fords ambitiøse 2021-mål baserer sig, ifølge Wired, på, at de mange Ford-biler vil indgå i et bil-delings netværk i byer. De praktiske detaljer er der ikke mange af, men det tyder på, at Ford satser på en slags kombineret samkørselsordning a la GoMore med taxa-lignende elementer fra kontroversielle Uber.

Mens fem år lyder som kort tid, så bemærker Wired, at Fords planer ikke er specielt aggressive sammenlignede med kinesiske Baidu, som påstår at have en tilsvarende teknologi klar allerede i 2019.

Voldsom konkurrence på området

Under alle omstændigheder træder Ford ind på et område, som der pt. investeres voldsomt i.

Ford har allerede selv et forskningslaboratorium og test-biler i Silicon Valley, men det samme har teknologifirmaer som Apple og Uber samt traditionelle bilfirmaer som General Motors, Mercedes og senest BMW, som netop har indgået en aftale med Intel for at fremme teknologien bag de selvkørende biler.

Og mens Teslas autopilot-funktion stadig ikke kan matche Fords Mark Fields ambition om at producere biler uden rat og pedaler, så har Tesla den absolutte fordel af at have tusindvis af biler på gaden lige nu.

Biler, som konstant giver feedback til Teslas ingeniører, som føder informationerne tilbage til ejernes via hyppige softwareopdateringer.

Et tankesæt, som mange eksisterende bilfabrikker endnu har til gode at adoptere og som er med til at understrege hvor store ændringer, omstillingen til mere eller mindre selvkørende biler kræver af de eksisterende producenter. 

I et interview med The Verge kommer Fords vicedirektør Ken Washington også ind på, at prisen på de selvkørende biler sandsynligvis bliver noget dyrere, på grund af den omfattende computerkraft der er involveret.  

Samtidig kommer Ken Washington også ind på Fords arbejde for at få tilpasset lovgivningen til de selvkørende biler. Derfor har Ford sammen med Google og Uber etableret en lobby-indsats, som har til formål at få lovgiverne i USA til at tage hensyn til selvkørende biler.

Læs også: Ny bil i 2030? Mercedes-Benz har allerede bygget den ... og den kører på 10 MacBooks

Computerworld prøvede i 2015 Teslas selvkørende Autopilot-software. Du kan se, hvordan den virker i videoen herunder:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job