Datamatikere med Microsoft-certifikat

Som det første uddannelsessted herhjemme gør Århus Købmandsskole et certifikat som Microsoft-udvikler til en del af datamatiker-studiet. Skolen håber, at det vil skaffe flere af de studerende job, mens Microsoft forventer at kunne tiltrække flere uddannelsesinstitutioner.

Århus Købmandsskole kan fra næste studieår tilbyde de studerende at blive certificerede som systemudviklere af Microsoft som et led i datamatiker-uddannelsen.

Certifikatet kan tages som et valgfag, fordi datamatiker-studiet fra sommerferien ændres, så der i stedet for en tredjedel bliver to tredjedel af et semester til rådighed til valgfag, som blandt andet kan udnyttes til at certificere sig.

IT-Brancheforeningen offentliggjorde for nylig en undersøgelse, som viste, at de danske arbejdsgivere lægger vægt på certifikaterne, når de hyrer nye it-medarbejdere.

- Det er væsentligt for os, at folk kommer ud i job, og vi ser på, hvordan vi kan være med til at forøge deres jobmuligheder, forklarer uddannelseschef Gert Simonsen, Erhvervsakademiet Århus Købmandsskole.

Udbud og efterspørgsel

Han oplyser, at skolen i forvejen har tilbudt en del af en certificering fra netværksleverandøren Cisco som led i datamatiker-studiet. Ifølge Gert Simonsen har skolen dog ingen præferencer for hverken Cisco eller Microsoft.

- Det her går efter udbud og efterspørgsel. Vi kigger efter, hvad erhvervslivet har brug for, og vi vil relativt hurtigt kunne dreje uddannelsen derhen, hvor efterspørgslen er, siger Gert Simonsen.

Umiddelbart får det næppe den helt store effekt, at Microsoft-certificeringer bliver en del af datamatiker-studiet, for de unge er flygtet fra uddannelsen de seneste fire år. It-fagforeningen Prosa forventer, at der i 2006 blot bliver uddannet 67 datamatikere i Danmark.

Både Prosa og Gert Simonsen peger på, at det vil give mangel på datamatikere, fordi antallet, der har fået job, har ligget nogenlunde konstant omkring 500 igennem de seneste år. Der er blot blevet uddannet langt flere hidtil.

Microsoft håber på otte til 10 skoler

Kirsten Panton, som er pædagogisk uddannelseschef for Microsoft i Danmark, oplyser, at verdens største softwareselskab også er ved at lægge sidste hånd på en aftale med den tekniske skole EUC Midt i Viborg. Det betyder, at de studerende på datafagtekniker- og datasupport-uddannelsen også vil kunne tage et Microsoft-certifkat som led i deres studium.

Microsoft har valgt de to jyske skoler, fordi nogle af skolernes medarbejdere har været med til at udforme de nye uddannelser. Kirsten Panton håber derfor at kunne tiltrække mellem otte og 10 uddannelsesinstitutioner, som skal tilbyde Microsoft-certifikater til de studerende.

Microsoft finder det mest oplagt, at certifikaterne bliver et led i korte og mellemlange uddannelser, fordi de er meget praktisk orienteret. Ifølge Kirsten Panton er der dog mulighed for, at de kan tilbydes som ekstra fag på kandidatuddannelser.

Microsoft lægger ikke skjul på, at det er en fordel for virksomhederne, hvis dens certifikater kan blive udbredt gennem det danske uddannelsessystem, men ser også fordele for de studerende.

- Vores mål er at integrere certifikaterne i undervisningen. Datamatiker-uddannelserne har haft problemer med at tiltrække studerende og fortælle virksomhederne om, hvilke kompetencer de giver. Mange virksomheder har vores platform, så for de studerende vil det være en fordel rent jobmæssigt at have certifikatet, siger Kirsten Panton.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S