EU gør klar til sidste fase: Ny kæmpebøde til Google på trapperne

EU-Kommissionen er efter mange måneders proces og sagsbehandling i gang med de sidste skridt, inden der bliver udstedt kæmpebøde til Google.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU-systemet er i gang med de sidste faser i den langvarige proces, der inden længe vil kunne føre til udstedelsen af en kæmpebøde til Google.

EU mener, at Google ulovligt har betalt smartphone-producenter for at prioritere Googles søgemaskine på deres telefoner, hvis de skal have adgang til Google Play for at downloade og købe apps.

Kommissionen har netop sendt en revideret udgave af anklageskriftet til de involverede parter, der nu har mulighed for at kommentere indholdet.

Det er en af de sidste faser, inden bøden bliver udstedt.

Det oprindelige anklageskrift - den såkaldte Statement of Objection - blev formuleret i april.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil EU kræve, at Google ophører med at lokke smartphone-producenterne med rabatter eller betaling til præ-installere Googles søgemaskine samt Google Play på telefonerne.

Sker det ikke, vil Google stå over for en bøde, som vil blive 'af et omfang, som er stort nok til at sikre afskrækkelse,' hedder det i skriftet ifølge Reuters.

Bødens størrelse vil blive fastslået ud fra længden på den periode, hvro Google har anvendt den pågældende praksis (som er fra januar 2011 og til i dag), samt omsætningen, som Google har landet på baggrund af aftalerne.

Det kan blive til en del, da EU medregner den omsætning, som Google har hentet på AdWords i Europa, søgeresultater, salg via Play Store og annoncer i AdMob.

Du kan læse mere om EU's anklageskrifter mod Google her: EU åbner stor Android-sag mod Google.

EU har for alvor fået Google i kikkerten. Det er således den tredje EU-sag, der pågår mod Google, som tidligere har været i møllen med sager omhandlende henholdsvis Googles model med at låse sine services til Android samt Googles sammenlignings-tjeneste for e-handlende.

Her står Google til en bøde på gigantiske 22 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: EU på vej med største bøde nogensinde til Google: Skal betale 22 milliarder kroner for misbrug.

Få hele overblikket over denne sag her: Overblik: Sådan hænger EU's kæmpesag mod Google sammen: Flere vigtige spørgsmål står åbne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect