EU gør klar til sidste fase: Ny kæmpebøde til Google på trapperne

EU-Kommissionen er efter mange måneders proces og sagsbehandling i gang med de sidste skridt, inden der bliver udstedt kæmpebøde til Google.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU-systemet er i gang med de sidste faser i den langvarige proces, der inden længe vil kunne føre til udstedelsen af en kæmpebøde til Google.

EU mener, at Google ulovligt har betalt smartphone-producenter for at prioritere Googles søgemaskine på deres telefoner, hvis de skal have adgang til Google Play for at downloade og købe apps.

Kommissionen har netop sendt en revideret udgave af anklageskriftet til de involverede parter, der nu har mulighed for at kommentere indholdet.

Det er en af de sidste faser, inden bøden bliver udstedt.

Det oprindelige anklageskrift - den såkaldte Statement of Objection - blev formuleret i april.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil EU kræve, at Google ophører med at lokke smartphone-producenterne med rabatter eller betaling til præ-installere Googles søgemaskine samt Google Play på telefonerne.

Sker det ikke, vil Google stå over for en bøde, som vil blive 'af et omfang, som er stort nok til at sikre afskrækkelse,' hedder det i skriftet ifølge Reuters.

Bødens størrelse vil blive fastslået ud fra længden på den periode, hvro Google har anvendt den pågældende praksis (som er fra januar 2011 og til i dag), samt omsætningen, som Google har landet på baggrund af aftalerne.

Det kan blive til en del, da EU medregner den omsætning, som Google har hentet på AdWords i Europa, søgeresultater, salg via Play Store og annoncer i AdMob.

Du kan læse mere om EU's anklageskrifter mod Google her: EU åbner stor Android-sag mod Google.

EU har for alvor fået Google i kikkerten. Det er således den tredje EU-sag, der pågår mod Google, som tidligere har været i møllen med sager omhandlende henholdsvis Googles model med at låse sine services til Android samt Googles sammenlignings-tjeneste for e-handlende.

Her står Google til en bøde på gigantiske 22 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: EU på vej med største bøde nogensinde til Google: Skal betale 22 milliarder kroner for misbrug.

Få hele overblikket over denne sag her: Overblik: Sådan hænger EU's kæmpesag mod Google sammen: Flere vigtige spørgsmål står åbne.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S