EU gør klar til sidste fase: Ny kæmpebøde til Google på trapperne

EU-Kommissionen er efter mange måneders proces og sagsbehandling i gang med de sidste skridt, inden der bliver udstedt kæmpebøde til Google.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU-systemet er i gang med de sidste faser i den langvarige proces, der inden længe vil kunne føre til udstedelsen af en kæmpebøde til Google.

EU mener, at Google ulovligt har betalt smartphone-producenter for at prioritere Googles søgemaskine på deres telefoner, hvis de skal have adgang til Google Play for at downloade og købe apps.

Kommissionen har netop sendt en revideret udgave af anklageskriftet til de involverede parter, der nu har mulighed for at kommentere indholdet.

Det er en af de sidste faser, inden bøden bliver udstedt.

Det oprindelige anklageskrift - den såkaldte Statement of Objection - blev formuleret i april.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil EU kræve, at Google ophører med at lokke smartphone-producenterne med rabatter eller betaling til præ-installere Googles søgemaskine samt Google Play på telefonerne.

Sker det ikke, vil Google stå over for en bøde, som vil blive 'af et omfang, som er stort nok til at sikre afskrækkelse,' hedder det i skriftet ifølge Reuters.

Bødens størrelse vil blive fastslået ud fra længden på den periode, hvro Google har anvendt den pågældende praksis (som er fra januar 2011 og til i dag), samt omsætningen, som Google har landet på baggrund af aftalerne.

Det kan blive til en del, da EU medregner den omsætning, som Google har hentet på AdWords i Europa, søgeresultater, salg via Play Store og annoncer i AdMob.

Du kan læse mere om EU's anklageskrifter mod Google her: EU åbner stor Android-sag mod Google.

EU har for alvor fået Google i kikkerten. Det er således den tredje EU-sag, der pågår mod Google, som tidligere har været i møllen med sager omhandlende henholdsvis Googles model med at låse sine services til Android samt Googles sammenlignings-tjeneste for e-handlende.

Her står Google til en bøde på gigantiske 22 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: EU på vej med største bøde nogensinde til Google: Skal betale 22 milliarder kroner for misbrug.

Få hele overblikket over denne sag her: Overblik: Sådan hænger EU's kæmpesag mod Google sammen: Flere vigtige spørgsmål står åbne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos