Obama efter russiske hackerangreb: Vi vil svare passende igen

USA forbereder sig bag kulisserne på at slå tilbage på Rusland, efter USA har beskyldt Rusland for at stå bag en række hackerangreb mod Demokraternes mail-indbakker. Modangrebet fra USA vil være af et 'passende' omfang.

Artikel top billede

Efter en hel stribe russiske hackerangreb mod blandt andet Demokraternes mail-indbakke har USA's præsident Barack Obama fået nok og gør nu klar til modangreb.

USA beskyldte formelt Rusland for at stå bag angrebene i slutningen af sidste uge, og i går tirsdag lød meldingen fra præsidentens pressechef, Josh Earnest, at USA er klar til at slå igen.

Fra præsidentens Air Force One-fly forklarer han til journalister, at Det Hvide Hus overvejer angrebsmetoder, der er 'proportionale' - det vil sige angrebsmetoder, der svarer til det, som Rusland har udsat USA for.

Det skriver The New York Times.

Kan både forsvare og angribe

Præsidents pressechef fortæller, at præsident Barack Obama tidligere oplyst, at USA's cybersystemer både er bygget til at forsvare, men også til at angribe med.

"Der er en række forskellige måder at besvare angrebene på fra præsidentens side, og han vil overveje en metode, som er passende," forklarer Josh Earnest.

Han tilføjer, at uanset besvarelsesmetoden vil den næppe blive officielt annonceret, så russerne kan forberede sig.

Missilet i skorstenen

Hvordan og hvornår der vil komme et amerikansk modtræk mod de mange russiske hackerangreb mod især Demokraternes indbakker vides ikke.

Kun at amerikanerne ikke længere vil finde sig i, at Demokraternes indbakke er blevet hacket, hvorfra informationer siden er blevet lækket i et forsøg på at påvirke den amerikanske valgkamp.

Tidligere har det amerikanske Forsvarsministerium argumenteret for, at et alvorligt hackerangreb mod kritisk infrastruktur vil kunne få samme konsekvenser som et konventionelt militærangreb.

"Lukker du for vores elforsyning, kan det meget vel være, at vi til gengæld sender et missil ned gennem en af dine skorstene," sagde en kilde tilbage i 2011.

Det kan du læse mere om her: Hackere slår til mod Apple: Historisk stort Mac-angreb

Læs også:
Ministre må ikke bruge Apple Watch: Frygter spionage via uret

FBI stormer huset hos NSA-ansat: Mistænkt for at hugge tophemmelige dokumenter

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS