Foxconn samler stumperne: Nokia gør comeback med Android-telefoner

Der vil formentlig komme to spritnye Nokia-smartphones på markedet inden jul. Du skal dog ikke forvente topmodeller fra den finske tech-virksomhed, som blandt andet samarbejder med Foxconn om at få telefonerne produceret.

Artikel top billede

Finske Nokia har indgået en partneraftale med hardware-virksomheden Foxconn fra Taiwan om levering af nye smartphones med det ikoniske Nokia-logo på telefonen.

Det bliver dog hverken Nokia eller Foxconn, der i første omgang kommer til at stå bag salget af de kommende telefoner, som kommer til at køre på Android-styresystemet.

Kuglestøberen er derimod det finske selskab HMD Global.

Dette selskab har indgået en salgsaftale med FIH Mobile Limited, som står bag blandt andet Foxconn, efter FIH tidligere i år købte Microsofts ret til sælge Nokia-telefoner, som udløber i år.

FIH-Microsoft-aftalen kan du læse mere om her: Microsoft færdig med Nokia: Sælger de sidste rester til kinesere for to milliarder kroner

Alt dette betyder, at der inden jul formentlig bliver annonceret to Nokia-brandede telefoner fra HMD Global.

Det skriver The Register.

Sådan bliver Nokia-telefonen

Allerede nu er der sluppet oplysninger ud om en af de kommende Nokia-telefoner, der kører på Android Nougat 7.

Navnet på telefonen er D1C, som betegnes som en mellemvare i Android-markedet.

Specifikationerne lyder blandt andet på 3 gigabyte RAM, mens processoren er en Qualcomm Snapdragon 430 med otte kerner, der kører 1.4 gigahertz.

Læs også: Nokia med vanvittig fiberforbindelse: Download hele Game of Thrones-serien på ét sekund

Laver en Blackberry

D1C-telefon skal sammen med to eller tre andre Nokia-brandede telefoner være med til at sætte gang i salget af Nokia-telefoner igen.

Det sker efter, den den finske telefonproducent sad som den ukronede konge af mobilmarkedet med fleste solgte telefoner i perioden 1998 til 2011.

Samtidig er Nokia-brandet ganske stærkt i flere udviklingslande, hvor især Indien med godt en milliard indbyggere traditionelt har været en trofast Nokia-nation.

Udover Nokia-telefonerne har den canadiske mobilproducent Blackberry for nyligt også meldt ud, at selskabet stopper med at producere sine egne telefoner.

Læs også:

Medie: Microsoft stopper produktionen af Lumia-telefoner om få måneder

Det har været et langt dødsridt: Nu bør Microsoft trække stikket til Windows på mobilen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job