Nokia med vanvittig fiberforbindelse: Download hele Game of Thrones-serien på ét sekund

Nokias nyindkøbte forskningsafdeling arbejder sammen med Deutsche Telekom på at bygge fremtidens terabit-netværk. Det betyder, at vi kan forvente helt vanvittige hastigheder på fibernetværk.

Artikel top billede

Foto: Helen Sloan. (Foto: helen sloan)

Finske Nokia har stadig sus i skørterne.

Det vil virksomhedens næsten nyligt købte Bell Labs-selskab demonstrere i denne uge med en datatransmissionsteknik, som kan fyre én terabit data igennem optisk fiber.

Sammen med Deutsche Telekom T-Labs og Det Tekniske Universitet i München vil Nokia Bell Labs demonstrere teknikken PCS (Probabilistic Constellation Shaping), der kan nå op på de vanvittige hastigheder.

Tempoet svarer til, at en afsender kan stoppe hele Game of Thrones-serien i HD-kvalitet igennem fiberforbindelse, som kan downloades i den anden ende på et sekund.

Demonstrationen fra de to kommercielle netværksspillere kommer efter, at University College London tidligere på året nåede helt op på 1,25 terabit per sekund.

Det skriver ZDNet.

Langt op til verdensrekorden

Nokia Bell Labs er opstået, efter selskabet sidste år købte franske Alcatel-Lucent, hvilket du kan læse mere om her:

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Selskabet siger nu, at de høje hastigheder skal afprøves, så teleoperatører og andre spillere på bredbåndsmarkedet kan forbedre hastighed over lange distancer i optiske fiberforbindelser.

Endnu er det dog ikke sikkert, at PCS-teknologien vil blive rullet ud i virkelige netværk, selvom tidligere forsøg i Tyskland allerede har nået hastigheder på både en terabit per sekund og 0,8 terabit per sekund.

I det kommende tyske forsøg har Deutsche Telekom T-Labs forklaret, at omstændighederne ved forsøget ligner de virkelige fiberforbindelser, selv om den slags udsagn nok skal tages med et gran salt, når der er tale om to kommercielle spillere i et rekordforsøg.

Ikke desto mindre var datatransmissionerne i de to tidligere forsøg ude på rejser på op mod 200 kilometer mellem større tyske byer, hvilket er årsagen til, at Nokia Bell Labs' forsøg blegner lidt i forhold til verdensrekorden på 255 terabits per sekund, som blev afviklet under et lukket forsøg.

Den hastighed kan du læse mere om her: Blus på fiberforbindelsen: Superkabel kan levere 255 terabit per sekund

Læs også:
Bredbånds-gennembrud: Telegigant opnår 5 Gbps i hastighed på kobbernettet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S