Nokia med vanvittig fiberforbindelse: Download hele Game of Thrones-serien på ét sekund

Nokias nyindkøbte forskningsafdeling arbejder sammen med Deutsche Telekom på at bygge fremtidens terabit-netværk. Det betyder, at vi kan forvente helt vanvittige hastigheder på fibernetværk.

Artikel top billede

Foto: Helen Sloan. (Foto: helen sloan)

Finske Nokia har stadig sus i skørterne.

Det vil virksomhedens næsten nyligt købte Bell Labs-selskab demonstrere i denne uge med en datatransmissionsteknik, som kan fyre én terabit data igennem optisk fiber.

Sammen med Deutsche Telekom T-Labs og Det Tekniske Universitet i München vil Nokia Bell Labs demonstrere teknikken PCS (Probabilistic Constellation Shaping), der kan nå op på de vanvittige hastigheder.

Tempoet svarer til, at en afsender kan stoppe hele Game of Thrones-serien i HD-kvalitet igennem fiberforbindelse, som kan downloades i den anden ende på et sekund.

Demonstrationen fra de to kommercielle netværksspillere kommer efter, at University College London tidligere på året nåede helt op på 1,25 terabit per sekund.

Det skriver ZDNet.

Langt op til verdensrekorden

Nokia Bell Labs er opstået, efter selskabet sidste år købte franske Alcatel-Lucent, hvilket du kan læse mere om her:

Nokia klar til at købe Alcatel-Lucent for op mod 85 milliarder kroner

Selskabet siger nu, at de høje hastigheder skal afprøves, så teleoperatører og andre spillere på bredbåndsmarkedet kan forbedre hastighed over lange distancer i optiske fiberforbindelser.

Endnu er det dog ikke sikkert, at PCS-teknologien vil blive rullet ud i virkelige netværk, selvom tidligere forsøg i Tyskland allerede har nået hastigheder på både en terabit per sekund og 0,8 terabit per sekund.

I det kommende tyske forsøg har Deutsche Telekom T-Labs forklaret, at omstændighederne ved forsøget ligner de virkelige fiberforbindelser, selv om den slags udsagn nok skal tages med et gran salt, når der er tale om to kommercielle spillere i et rekordforsøg.

Ikke desto mindre var datatransmissionerne i de to tidligere forsøg ude på rejser på op mod 200 kilometer mellem større tyske byer, hvilket er årsagen til, at Nokia Bell Labs' forsøg blegner lidt i forhold til verdensrekorden på 255 terabits per sekund, som blev afviklet under et lukket forsøg.

Den hastighed kan du læse mere om her: Blus på fiberforbindelsen: Superkabel kan levere 255 terabit per sekund

Læs også:
Bredbånds-gennembrud: Telegigant opnår 5 Gbps i hastighed på kobbernettet

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S