Er du med på bølgen? Antallet af 3D-printere eksploderer inden for de næste år

It-analysehuset Gartner spår en sand eksplosion af 3D-printere inden for de næste par år. Læs her, hvad der får skoler, virksomheder og almindelige forbrugere til at investere i de små printer-fabrikker.

Artikel top billede

Salget af 3D-printere forventes at blive noget nær ti-doblet i de kommende år, spår it-analysehuset Gartner.

Fra et salg på godt 219.000 3D-printere i 2015 med mulighed for at spyttemetal-, plastik- og andre objekter ud af printerne forventes salget at runde knap to millioner enheder i 2018.

I 2020 lyder prognosen så på, at der bliver solgt 6,7 millioner 3D-printere på verdensplan.

"Fra engang at være et nichemarked fortsætter 3D-printning med sin hurtige transformation som maninstream-teknologi, som kunder og virksomheder tager til sig over hele kloden," forklarer research vicepræsident Pete Basiliere fra Gartner om 3D-printerudviklingen i en pressemeddelse.

Han forklarer, at de mange 3D-udprintede objekter bliver brugt til alt fra prototyper til færdige produkter, der kommer færdigbagte ud af 3D-printerne.

Dog forventes det, at prototyper stadig vil være hovedårsagen til, at virksomheder køber en 3D-printer inden for de kommende år.

Skolerne printer løs

En af hovedkræfterne bag den rivende udvikling på 3D-printermarkedet er markante prisfald, hvor de billigste modeller til børneværelset nu er nede på omkring 2.000 kroner.

Det er dog stadig virksomhederne, som tager 3D-printerne til sig. Samtidig er der nyt, markant marked på..

Pete Basiliere fra Gartner fremhæver i den sammenhæng, at billige 3D-printere - hvilket i denne sammenhæng vil sige maskiner under 17.000 kroner - i stigende grad bliver installeret på skoler og uddannelsesinstitutioner.

"3D-printere bliver brugt til adskillige applikationer og i mange fag i gymnasiet og lignende, hvor brugen af 3D-printere kan forberede de studerende på mange forskellige karrierestier som eksempelvis at blive ingeniører, fremstille varer, rumforskning og robotudvikling," lyder det fra Gartner-analytikeren.

Læs også: Kina vil installere 3D-printere i 400.000 skoler

Udover et boom af 3D-printere i Vesten forventer it-analysehuset Gartner også, at der især i Kina og udviklingslande samt rigere lande i Asien generelt vil være de steder, hvor der vil være voldsomme vækstrater for 3D-printerne.

Læs også:
Nyttigt instrument eller bare dyrt og ubrugeligt legetøj? Hvad skal vi som privat-forbrugere bruge 3D-printere til?

Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S