Er du med på bølgen? Antallet af 3D-printere eksploderer inden for de næste år

It-analysehuset Gartner spår en sand eksplosion af 3D-printere inden for de næste par år. Læs her, hvad der får skoler, virksomheder og almindelige forbrugere til at investere i de små printer-fabrikker.

Artikel top billede

Salget af 3D-printere forventes at blive noget nær ti-doblet i de kommende år, spår it-analysehuset Gartner.

Fra et salg på godt 219.000 3D-printere i 2015 med mulighed for at spyttemetal-, plastik- og andre objekter ud af printerne forventes salget at runde knap to millioner enheder i 2018.

I 2020 lyder prognosen så på, at der bliver solgt 6,7 millioner 3D-printere på verdensplan.

"Fra engang at være et nichemarked fortsætter 3D-printning med sin hurtige transformation som maninstream-teknologi, som kunder og virksomheder tager til sig over hele kloden," forklarer research vicepræsident Pete Basiliere fra Gartner om 3D-printerudviklingen i en pressemeddelse.

Han forklarer, at de mange 3D-udprintede objekter bliver brugt til alt fra prototyper til færdige produkter, der kommer færdigbagte ud af 3D-printerne.

Dog forventes det, at prototyper stadig vil være hovedårsagen til, at virksomheder køber en 3D-printer inden for de kommende år.

Skolerne printer løs

En af hovedkræfterne bag den rivende udvikling på 3D-printermarkedet er markante prisfald, hvor de billigste modeller til børneværelset nu er nede på omkring 2.000 kroner.

Det er dog stadig virksomhederne, som tager 3D-printerne til sig. Samtidig er der nyt, markant marked på..

Pete Basiliere fra Gartner fremhæver i den sammenhæng, at billige 3D-printere - hvilket i denne sammenhæng vil sige maskiner under 17.000 kroner - i stigende grad bliver installeret på skoler og uddannelsesinstitutioner.

"3D-printere bliver brugt til adskillige applikationer og i mange fag i gymnasiet og lignende, hvor brugen af 3D-printere kan forberede de studerende på mange forskellige karrierestier som eksempelvis at blive ingeniører, fremstille varer, rumforskning og robotudvikling," lyder det fra Gartner-analytikeren.

Læs også: Kina vil installere 3D-printere i 400.000 skoler

Udover et boom af 3D-printere i Vesten forventer it-analysehuset Gartner også, at der især i Kina og udviklingslande samt rigere lande i Asien generelt vil være de steder, hvor der vil være voldsomme vækstrater for 3D-printerne.

Læs også:
Nyttigt instrument eller bare dyrt og ubrugeligt legetøj? Hvad skal vi som privat-forbrugere bruge 3D-printere til?

Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S