Er du med på bølgen? Antallet af 3D-printere eksploderer inden for de næste år

It-analysehuset Gartner spår en sand eksplosion af 3D-printere inden for de næste par år. Læs her, hvad der får skoler, virksomheder og almindelige forbrugere til at investere i de små printer-fabrikker.

Artikel top billede

Salget af 3D-printere forventes at blive noget nær ti-doblet i de kommende år, spår it-analysehuset Gartner.

Fra et salg på godt 219.000 3D-printere i 2015 med mulighed for at spyttemetal-, plastik- og andre objekter ud af printerne forventes salget at runde knap to millioner enheder i 2018.

I 2020 lyder prognosen så på, at der bliver solgt 6,7 millioner 3D-printere på verdensplan.

"Fra engang at være et nichemarked fortsætter 3D-printning med sin hurtige transformation som maninstream-teknologi, som kunder og virksomheder tager til sig over hele kloden," forklarer research vicepræsident Pete Basiliere fra Gartner om 3D-printerudviklingen i en pressemeddelse.

Han forklarer, at de mange 3D-udprintede objekter bliver brugt til alt fra prototyper til færdige produkter, der kommer færdigbagte ud af 3D-printerne.

Dog forventes det, at prototyper stadig vil være hovedårsagen til, at virksomheder køber en 3D-printer inden for de kommende år.

Skolerne printer løs

En af hovedkræfterne bag den rivende udvikling på 3D-printermarkedet er markante prisfald, hvor de billigste modeller til børneværelset nu er nede på omkring 2.000 kroner.

Det er dog stadig virksomhederne, som tager 3D-printerne til sig. Samtidig er der nyt, markant marked på..

Pete Basiliere fra Gartner fremhæver i den sammenhæng, at billige 3D-printere - hvilket i denne sammenhæng vil sige maskiner under 17.000 kroner - i stigende grad bliver installeret på skoler og uddannelsesinstitutioner.

"3D-printere bliver brugt til adskillige applikationer og i mange fag i gymnasiet og lignende, hvor brugen af 3D-printere kan forberede de studerende på mange forskellige karrierestier som eksempelvis at blive ingeniører, fremstille varer, rumforskning og robotudvikling," lyder det fra Gartner-analytikeren.

Læs også: Kina vil installere 3D-printere i 400.000 skoler

Udover et boom af 3D-printere i Vesten forventer it-analysehuset Gartner også, at der især i Kina og udviklingslande samt rigere lande i Asien generelt vil være de steder, hvor der vil være voldsomme vækstrater for 3D-printerne.

Læs også:
Nyttigt instrument eller bare dyrt og ubrugeligt legetøj? Hvad skal vi som privat-forbrugere bruge 3D-printere til?

Print din egen mad: 3D-madprinter kan købes fra næste år

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S