Svensk ERP-hus udskifter dansk direktør

Det børsnoterede, svenske ERP-selskab IFS har vinket farvel til den danske afdelings direktør i kølvandet på et skidt år 2003, der blandt andet bød på rekordunderskud og lukning af en afdeling i Vejle. Direktøren er blevet udskiften med en duo.

Den danske afdeling af det svenske ERP-hus IFS har i kølvandet på et turbulent år 2003, sagt farvel til Henrik Aundrup, som har stået i spidsen for ERP-leverandøren herhjemme siden juli 2001.

Svenskerne har skiftet Henrik Aundrup ud med en direktør-duo, som består af Ulla Klinke og Kenneth Norre, der begge er hentet inden for IFS' egen organisation.

- Skiftet er helt udramatisk og kommer efter en gensidig aftale mellem IFS og Henrik Aundrup om, at det var på tide, at samarbejdet endte, siger Kenneth Norre, der i dag står i spidsen for IFS Danmarks økonomi. Ulla Klinke er udnævnt til salgsdirektør.

Kæmpeunderskud i 2003

Kenneth Norre mener ikke, at der er nogen sammenhæng mellem Henrik Aundrups afgang og det faktum, at IFS Danmark kom ud af 2003 med noget af et katastroferegnskab, der blandt andet bød på et rekordunderskud på 12,7 millioner kroner.

- Vi havde et underskud på omkring en million kroner på driften, mens resten stammer fra de udgifter vi har haft i forbindelse med lukningen af vores afdeling i Vejle og afskrivninger af goodwill på 6,5 millioner kroner, siger Kenneth Norre.

Afdelingen i Veje beskæftigede 10 medarbejdere, men blev lukket, fordi IFS skulle spare penge for at få gjort den danske forretning rentabel igen.

- Vi har heldigvis været i stand til at holde fast i de fleste af vores kunder, da halvdelen af de fyrede medarbejdere skyndte sig at oprette et nyt selskab - Curit - som i dag er vores nære partner, siger den nye direktør.

IFS har vendt skuden

Han forventer, ligesom selskabets svenske ledelse, at 2004 byder på sorte tal på bundlinjen, når kassen bliver gjort op til december.

- Vi har nu gennemført massive besparelser, skåret organisationen til og valgt at fokusere benhårdt på ERP til vertikaler såsom forsvarsindustrien, siger Kenneth Norre.

Dermed læner IFS Danmark sig op af det svenske moderselskab, der er noteret på børsen i Stockholm. Selskabet, der i 2003 omsatte for 2,3 milliarder kroner og havde 2.800 medarbejdere, tjente nemlig flere penge i 4. kvartal 2003 end nogensinde før.

Kenneth Norres optimisme næres også af, at det svenske moderselskab i 2003 trådte til med 15 millioner kroner, da det danske selskabs egenkapital nær var blevet ædt op af det store underskud.

- Kapitaltilførslen viser jo, at IFS har tænkt sig at blive i Danmark og står klar til at støtte den danske forretning, når det går skidt, mener direktøren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere