Amatører stod bag det gigant-DDoS-angreb, der lagde Twitter og Spotify ned

Det var en flok nybegyndere, der stod bag det DDoS-angreb, som lagde en hel stribe af de store tjenester ned. Det egentlige mål blev sandsynligvis slet ikke ramt.

Artikel top billede

Det var hverken statslige aktører eller politiske aktivister, der stod bag det IoT-baserede DDoS-angreb, som sendte DNS-tjenesten Dyn ud i problemer og lagde gigantiske tjenester som Spotify, PayPal og Twitter ned.

Den historie kan du læse her: Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

En analyse fra sikkerhedsfirmaet Flashpoint peger på, at der er tale om en håndfuld 'glade amatører', og at de faktisk gik efter et helt andet mål.

Flere profilerede hackergrupper har ellers påtaget sig ansvaret for overbelastningsangrebet, men sikkerhedsforskerne hos Flashpoint afviser dem og retter i stedet pegefingeren mod en flok amatører - også kaldet script kiddies - der har samlet informationer på en række net-fora.

"Infrastrukturen, der blev anvendt i angrebet, rettede sig mod en velkendt spil-virksomhed," skriver Flashpoint og fortsætter:

"Hackerne, som frekventerede nettets hacker-fora, tilhører den gruppe, der kaldes 'script kiddies'. De er således hverken aktivister, organiserede kriminelle, statslige aktører eller en terrorgruppe."

Målet var angiveligt Sonys onlineunivers

Flashpoint vil ikke fortælle navnet på den spilvirksomhed, som var målet.

Men lidt graveri fra vores søsterside i USA Network World viser, at målet sandsynligvis var Sony og firmaets online-tjeneste, Playstation Network.

Et indlæg på hackforums.net - som Flashpoint udpeger som et tilholdssted for hackerne bag angrebet - indikerer, at personerne bag ville lægge et onlinespil ned. Angrebet skulle angiveligt forstyrre udgivelsen af et nyt computerspil.

Angrebet blev udført via virussen Mirai, der inficerer dårligt beskyttede Internet of Things-enheder.

Læs også: Internet of Things er en kæmpe sikkerhedstrussel: Vil store bøder være en løsning?

Kildekoden til Mirai blev for kort tid siden frigivet på nettet, hvilket har ført til et væld af nye botnet bestående af hackede gadgets.

En sikkerhedsforsker, der kalder sig for Malwaretech har kortlagt, hvordan virussen har spredt sig til millioner af enheder.

Det kan du se her.

Læs også:
Internet of Things er en kæmpe sikkerhedstrussel: Vil store bøder være en løsning?

Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S