Printere og videokameraer nyt mål for hackerne: IoT-udstyr lægger Amazon, Spotify og Twitter ned i stort angreb

Kampen om magten over verdens IoT-enheder er i fuld gang. Et DDoS-angreb fra de internetopkoblede enheder sendte fredag kæmpetjenester som Amazon, Twitter og Spotify i hegnet. Her er forklaringen.

Artikel top billede

Fredag 21. oktober måtte store virksomheder som Twitter, Amazon, Spotify og PayPal give op overfor et stort DDoS-oversvømmelsesangreb.

"Jeg kunne eksempelvis ikke bruge Spotify i fredags, fordi tjenesten var nede. Så det var et ret omfattende angreb," fortæller Peter Kruse fra it-sikkerhedsselskabet CSIS til Computerworld.

Det bemærkelsesværdige ved dette angreb er, at den store trafikmængde, der blev sendt afsted og som lagde tjenesterne ned, stammer fra printere, webcams og andre internetopkoblede Internet of Things-enheder.

Angrebet, der bestod af tre bølger, blev rettet mod internet-trafikvirksomheden Dyn's DNS-servere. Dyn leverer den centrale DNS-infrastruktur, der binder webadresser og IP-adresser sammen, og de DDoS-ramte firmaer anvender således Dyn's tjenester.

DDoS-angrebet bragte Dyn i knæ med den konsekvens, at internettjenesterne, der er kunder i firmaet, ikke kunne koble IP- og webadresse sammen og derfor ikke var tilgængelige i længere perioder.

"Det (DDoS-angrebet, red.) var planlagt og veleksekveret. Angrebet kom fra mere end 10 millioner IP-adresser på samme tid," fortæller en talsmand fra Dyn til tv-stationen CNBC.

Firmaet forklarer også, at det er enheder, som er kendt under betegnelsen Internet of Things samt enheder som printere og digitale videooptagere, der har leveret de mange forespørgsler, som et DDoS-angreb består af.

Virksomheden fortæller selv om hændelsesforløbet på denne blog

Begrundelsen er en gåde

Der er endnu ingen, der har taget ansvaret for angrebene, og ingen har stillet krav om penge eller anden godtgørelse for at undlade yderligere angreb.

"Det kan tyde på, at de it-kriminelle enten vil afprøve teknikken i en form for magtdemonstration, sende et signal om, at sikkerheden i IoT ikke er god nok eller har gang i en hævnaktion af en eller anden art," siger Peter Kruse.

De amerikanske myndigheder har endnu ingen mistænkte, og holder foreløbig alle muligheder åbne, oplyser CNBC.

Orm i Internet of Things

Der har tidligere været eksempler på, at webcams er blevet brugt til DDoS-angreb mod mål i Skandinavien, og det er præcist det samme, som er sket i forhold til fredagens massive oversvømmelsesangreb mod Dyn, fortæller Peter Kruse.

Antallet af internetopkoblede enheder griber om sig, og vedrører alt fra badevægte, vinkøleskabe over smartphones til webcams, men det er langt fra altid, at sikkerheden er i top.

Derfor kan it-kriminelle ret let fodre enhederne med kode, der kan anvendes til at misbruge den opkoblede elektronik.

"Det er et faktum at mange brugere, som køber disse smarte gadgets, ikke sikrer deres udstyr og skifter standard-password, og derfor misbruges af selv-replikerende kode, som overtager kontrollen med disse enheder."

Den ondsindede kode, som Peter Kruse henviser til, er i dette tilfælde en orm, der er blevet døbt Mirai.

Det er en Linux-orm, som kravler ind på usikkert udstyr ved at misbruge standard-password, hvorefter udstyret kan tvangsfodres med ormen og fjernkontrolleres til masseovervågning, eller i dette tilfælde massive DDoS-angreb gennem Mirai-botnet.

"Vi har set mere end 15 forskellige og lettere modificerede varianter baseret på den lækkede kildekode," siger Peter Kruse.

Flere angreb i weekenden

Når Mirai først er kommet indenfor, så leder den videre efter andre enheder i dit miljø.

"Kampen om IoT-enhederne er på den måde i fuld gang mellem de forskellige botnet."

Mirai gør, som mange andre former for moderne malware brug af centrale command-and-control-servere, hvorfra der kan udstedes kommandoer til enhederne.

"Hvis du genstarter den enhed, der er inficeret, så slettes Mirai-koden også. Men indenfor fem minutter så er den geninstalleret, fordi din enhed er kendt. Derfor skal du skifte dit password i en fart," fortæller Peter Kruse.

I løbet af weekenden har der også været en stribe andre angreb eksempelvis mod de såkaldte carding-sider, der sælger stjålne kreditkortoplysninger.

"Det indikerer, at vi er oppe mod mange forskellige aktører med meget forskellige motiver. I weekenden har der løbende været en sværm af DDoS-angreb mod Minecraft-servere."

To har ansvaret

Løsning på problemet kan deles i to ansvarsområder.

Brugerne skal sikre, at deres internetopkoblede dimser - herunder også vores routere - med fornuftige adgangskoder, så de ikke bliver samlet op af skadelig kode og anvendt til ondsindede formål.

"Tænk dig om, når du tilslutter en badevægt eller et vinkøleskab til nettet. Det skal sikres," lyder det fra Peter Kruse.

Ligeledes skal producenterne blive bedre til at implementere sikkerhedsfunktioner og vedligeholde den software, der er indbygget i internet-enhederne.

I dag er det sjældent, at IoT-producenter designer og bygger enheder med sikkerhed i tankerne. Dette betyder også, at når en enhed bliver hacket eller udsat for et angreb, er der ikke den store mulighed for at forhindre det.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S