Visma-direktør garanterer fortsat gratis ydelser: Derfor køber vi Thorborg-firmaet Dinero

Interview: Visma vil bibeholde gratismodellen bag Martin Thorborgs Dinero, som Visma netop har købt. "Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi med gode økonomiske resultater," siger Visma Softwares direktør, Mads Rebsdorf.

Artikel top billede

Direktør for Visma Software forklarer her planerne med at købe Martin Thorborgs regnskabsprogram Dinero.

I denne uge satte den nordiske it-koncern gaflen i Martin Thorborgs regnskabsprogram til små og mindre virksomheder, Dinero, for et ukendt beløb.

Det kan du læse om her: Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

Direktør i Vismas software-afdeling, Mads Rebsdorf, forklarer ovenpå købet til Computerworld, at Visma ikke vil begynde at tage penge for gratisversionen af Dinero. Ikke i dag. Ikke i morgen. Ikke i de næste mange år.

"Der er ingen planer om at ændre Dineros forretningsmodel. Altså, vi har ikke engang diskuteret at ændre gratisversionen af Dinero til en betalingsversion, så det kan jeg slet ikke forestille mig skulle ske, selv om det er svært at se 10 år ud i fremtiden," siger Mads Rebsdorf.

Ingen prisstigninger på vej

Dinero omsætter i dag for omkring 10 millioner kroner.

Indtægterne kommer igennem det nyeste Visma-selskab ved at sælge abonnementer til professionelle brugere med lidt større krav til funktionalitet end gratis-brugerne.

Mads Rebsdorf forklarer, at også for betalingsbrugerne bliver vilkårene de samme, så langt øjet rækker.

"Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi igennem tre til fire års tid med gode økonomiske resultater og teknologi, som vi gerne ville have fat i," siger Visma Software-direktøren til Computerworld.

"Dinero har bygget den helt rigtige løsning til mindre virksomheder, der måske ikke kender særlig meget til regnskaber. Den kvalitet skal vi bibeholde. Men det er klart, at vi gerne vil udnytte teknologien til at følge med generelle trends på markedet for regnskabsprogrammer," fortsætter han.

Her udpeger han trends som kunstig intelligens til machine learning, automatiserede bogføringer og lettest mulige administration.

"Så det giver god mening, at udviklerne i Dinero og udviklerne i e-conomic videndeler om, hvordan vi kan gøre begge produkter bedre," siger Mads Rebsdorf med henvisning til e-conomic regnskabsprogrammet, som Visma købte for halvandet år siden.

Det kan du læse mere om her: Milliardhandel: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Kan Visma passe på Dinero?

Indtil videre er prisen for Dinero hemmelig.

Mads Rebsdorf siger dog, at transaktionen formentlig vil indgå i Visma-koncernens 2016-regnskab, som er offentligt tilgængeligt omkring april eller maj til næste år.

"Der er mange parametre i sådan en handel, som vi ikke har lyst til at fortælle om lige nu," forklarer han.

Ikke desto mindre var Dinero-stifter Martin Thorborg ganske besk på sociale medier, da Visma for halvandet år siden købte e-conomic.

Her insinuerede direktøren for den daværende Visma-konkurrent om, at Visma måske ikke ligefrem var den bedste virksomhed til at overtage et regnskabsprogram med ordene:

"Så købte Visma E-conomic. Vi må håbe de passer bedre på dem, end de gjorde med Summasummarum..."

Men den historie maner Mads Rebsdorf fra Visma Software i jorden, nu når selskabet blæser til kamp mod hovedkonkurrenten Microsofts stribe af regnskabsprogrammer lige fra C5, Navision, Axapta og det kommende Dynamics365.

"Jeg mener, at vi har passet godt på e-conomic og Summasummarum, ligesom vi også kommer til at passe godt på Dinero," runder Mads Rebsdorf af.

Læs også: 
Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

E-conomic blæser til kamp: Sådan vil vi snuppe kunder fra Microsoft i stor stil

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S