Visma-direktør garanterer fortsat gratis ydelser: Derfor køber vi Thorborg-firmaet Dinero

Interview: Visma vil bibeholde gratismodellen bag Martin Thorborgs Dinero, som Visma netop har købt. "Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi med gode økonomiske resultater," siger Visma Softwares direktør, Mads Rebsdorf.

Artikel top billede

Direktør for Visma Software forklarer her planerne med at købe Martin Thorborgs regnskabsprogram Dinero.

I denne uge satte den nordiske it-koncern gaflen i Martin Thorborgs regnskabsprogram til små og mindre virksomheder, Dinero, for et ukendt beløb.

Det kan du læse om her: Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

Direktør i Vismas software-afdeling, Mads Rebsdorf, forklarer ovenpå købet til Computerworld, at Visma ikke vil begynde at tage penge for gratisversionen af Dinero. Ikke i dag. Ikke i morgen. Ikke i de næste mange år.

"Der er ingen planer om at ændre Dineros forretningsmodel. Altså, vi har ikke engang diskuteret at ændre gratisversionen af Dinero til en betalingsversion, så det kan jeg slet ikke forestille mig skulle ske, selv om det er svært at se 10 år ud i fremtiden," siger Mads Rebsdorf.

Ingen prisstigninger på vej

Dinero omsætter i dag for omkring 10 millioner kroner.

Indtægterne kommer igennem det nyeste Visma-selskab ved at sælge abonnementer til professionelle brugere med lidt større krav til funktionalitet end gratis-brugerne.

Mads Rebsdorf forklarer, at også for betalingsbrugerne bliver vilkårene de samme, så langt øjet rækker.

"Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi igennem tre til fire års tid med gode økonomiske resultater og teknologi, som vi gerne ville have fat i," siger Visma Software-direktøren til Computerworld.

"Dinero har bygget den helt rigtige løsning til mindre virksomheder, der måske ikke kender særlig meget til regnskaber. Den kvalitet skal vi bibeholde. Men det er klart, at vi gerne vil udnytte teknologien til at følge med generelle trends på markedet for regnskabsprogrammer," fortsætter han.

Her udpeger han trends som kunstig intelligens til machine learning, automatiserede bogføringer og lettest mulige administration.

"Så det giver god mening, at udviklerne i Dinero og udviklerne i e-conomic videndeler om, hvordan vi kan gøre begge produkter bedre," siger Mads Rebsdorf med henvisning til e-conomic regnskabsprogrammet, som Visma købte for halvandet år siden.

Det kan du læse mere om her: Milliardhandel: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Kan Visma passe på Dinero?

Indtil videre er prisen for Dinero hemmelig.

Mads Rebsdorf siger dog, at transaktionen formentlig vil indgå i Visma-koncernens 2016-regnskab, som er offentligt tilgængeligt omkring april eller maj til næste år.

"Der er mange parametre i sådan en handel, som vi ikke har lyst til at fortælle om lige nu," forklarer han.

Ikke desto mindre var Dinero-stifter Martin Thorborg ganske besk på sociale medier, da Visma for halvandet år siden købte e-conomic.

Her insinuerede direktøren for den daværende Visma-konkurrent om, at Visma måske ikke ligefrem var den bedste virksomhed til at overtage et regnskabsprogram med ordene:

"Så købte Visma E-conomic. Vi må håbe de passer bedre på dem, end de gjorde med Summasummarum..."

Men den historie maner Mads Rebsdorf fra Visma Software i jorden, nu når selskabet blæser til kamp mod hovedkonkurrenten Microsofts stribe af regnskabsprogrammer lige fra C5, Navision, Axapta og det kommende Dynamics365.

"Jeg mener, at vi har passet godt på e-conomic og Summasummarum, ligesom vi også kommer til at passe godt på Dinero," runder Mads Rebsdorf af.

Læs også: 
Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

E-conomic blæser til kamp: Sådan vil vi snuppe kunder fra Microsoft i stor stil

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS