Visma-direktør garanterer fortsat gratis ydelser: Derfor køber vi Thorborg-firmaet Dinero

Interview: Visma vil bibeholde gratismodellen bag Martin Thorborgs Dinero, som Visma netop har købt. "Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi med gode økonomiske resultater," siger Visma Softwares direktør, Mads Rebsdorf.

Artikel top billede

Direktør for Visma Software forklarer her planerne med at købe Martin Thorborgs regnskabsprogram Dinero.

I denne uge satte den nordiske it-koncern gaflen i Martin Thorborgs regnskabsprogram til små og mindre virksomheder, Dinero, for et ukendt beløb.

Det kan du læse om her: Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

Direktør i Vismas software-afdeling, Mads Rebsdorf, forklarer ovenpå købet til Computerworld, at Visma ikke vil begynde at tage penge for gratisversionen af Dinero. Ikke i dag. Ikke i morgen. Ikke i de næste mange år.

"Der er ingen planer om at ændre Dineros forretningsmodel. Altså, vi har ikke engang diskuteret at ændre gratisversionen af Dinero til en betalingsversion, så det kan jeg slet ikke forestille mig skulle ske, selv om det er svært at se 10 år ud i fremtiden," siger Mads Rebsdorf.

Ingen prisstigninger på vej

Dinero omsætter i dag for omkring 10 millioner kroner.

Indtægterne kommer igennem det nyeste Visma-selskab ved at sælge abonnementer til professionelle brugere med lidt større krav til funktionalitet end gratis-brugerne.

Mads Rebsdorf forklarer, at også for betalingsbrugerne bliver vilkårene de samme, så langt øjet rækker.

"Generelt er det næppe en god ide at hæve priserne for et forretningskoncept, som har bevist sin værdi igennem tre til fire års tid med gode økonomiske resultater og teknologi, som vi gerne ville have fat i," siger Visma Software-direktøren til Computerworld.

"Dinero har bygget den helt rigtige løsning til mindre virksomheder, der måske ikke kender særlig meget til regnskaber. Den kvalitet skal vi bibeholde. Men det er klart, at vi gerne vil udnytte teknologien til at følge med generelle trends på markedet for regnskabsprogrammer," fortsætter han.

Her udpeger han trends som kunstig intelligens til machine learning, automatiserede bogføringer og lettest mulige administration.

"Så det giver god mening, at udviklerne i Dinero og udviklerne i e-conomic videndeler om, hvordan vi kan gøre begge produkter bedre," siger Mads Rebsdorf med henvisning til e-conomic regnskabsprogrammet, som Visma købte for halvandet år siden.

Det kan du læse mere om her: Milliardhandel: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

Kan Visma passe på Dinero?

Indtil videre er prisen for Dinero hemmelig.

Mads Rebsdorf siger dog, at transaktionen formentlig vil indgå i Visma-koncernens 2016-regnskab, som er offentligt tilgængeligt omkring april eller maj til næste år.

"Der er mange parametre i sådan en handel, som vi ikke har lyst til at fortælle om lige nu," forklarer han.

Ikke desto mindre var Dinero-stifter Martin Thorborg ganske besk på sociale medier, da Visma for halvandet år siden købte e-conomic.

Her insinuerede direktøren for den daværende Visma-konkurrent om, at Visma måske ikke ligefrem var den bedste virksomhed til at overtage et regnskabsprogram med ordene:

"Så købte Visma E-conomic. Vi må håbe de passer bedre på dem, end de gjorde med Summasummarum..."

Men den historie maner Mads Rebsdorf fra Visma Software i jorden, nu når selskabet blæser til kamp mod hovedkonkurrenten Microsofts stribe af regnskabsprogrammer lige fra C5, Navision, Axapta og det kommende Dynamics365.

"Jeg mener, at vi har passet godt på e-conomic og Summasummarum, ligesom vi også kommer til at passe godt på Dinero," runder Mads Rebsdorf af.

Læs også: 
Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

E-conomic blæser til kamp: Sådan vil vi snuppe kunder fra Microsoft i stor stil

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil