Var valget i USA hacket? Clinton fik markant færre stemmer i e-valgskommuner

Flere it-folk har sat spørgsmålstegn ved, om Donald Trump nu også vandt tre af USA's svingstater ved det nyligt overståede præsidentvalg. De kræver omtælling grundet hackerfrygt, og det kan muligvis gøre Hillary Clinton til præsident.

Artikel top billede

Valget af Donald Trump til USA's næste præsident bliver nu udfordret af flere it-eksperter, som mistænker, at valgresultatet flere steder har været påvirket af udefrakommende hackere.

It-folkene med blandt andre direktør for Michigan Universitets Center for Computersikkerhed- og Samfund, J. Alex Halderman i spidsen har nærlæst valgresultaterne.

De kan konstatere en tendens med, at Hillary Clinton klarer sig dårligere i kommuner med elektroniske afstemningsmaskiner.

Derfor opfordrer it-eksperterne nu folkene i Hillary Clintons lejr til at kræve omstemning i svingstaterne Wisconsin, Michigan og Pennsylvania, som alle blev vundet med små marginer af Donald Trump.

Det skriver CNN.

Syv procent færre stemmer

Dermed sætter it-folkene spørgsmålstegn ved 46 valgmandsstemmer i de tre stater.

Hvis de tre stater var vundet af Hillary Clinton, ville hun også have vundet valget og kunne se frem til minimum fire år som USA's præsident.

It-forskerne har blandt andet kontaktet Hillary Clinton-lejren med oplysninger om, at Hillary Clinton fik syv procent færre stemmer i kommuner med elektroniske afstemningsmaskiner i forhold til papirsedler og optiske scannere.

Samtidig har it-folkene opdaget mønstre, der tyder på hackerangreb, uden de kommenterer specifikt på, hvilke mønstre de har fundet.

Hackere har præget valget

Dermed bliver hackere ude fra endnu engang en del af det amerikanske valg, som blandt andet har været præget af indbrud på Demokraternes mailserver, som formodes at være udført af russiske hackere.

Det kan du læse mere om her: Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Hverken Trump-lejren eller Clinton-folkene har endnu kommenteret på, hvorvidt stemmerne i de tre stater skal tælles om.

Tiden tikker dog for Hillary Clinton, som har deadlines for at udfordre valgresultatet i Wisconsin i morgen fredag, mens deadline for klager i valget ligger på mandag i Pennsylvania og onsdag i Michigan.

Det er langtfra første gang, at der har været bøvl med elektroniske stemmeafgivelser i amerikanske valg, som du kan læse mere om her: Amerikansk valg igen præget af flere computer-problemer

På det amerikanske politiske site fivethirtyeight.com afvises teorien om, at der kan være tale om systematiske hackerangreb på valget.

Her forklares resultaterne i stedet med den demografiske sammensætning i de pågældende distrikter i svingstaterne, hvor Trump slog Clinton. 

Læs også:
It-eliten flokkes om Donald Trump: Har masser af ønsker og gode råd

Google-boss: Fup på Facebook kan have afgjort det amerikanske præsident-valg

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest