Næste år kommer Apple med en jubilæums-iPhone, og den kan blive et rekordstort hit

Leverandørerne forudser en uhørt stor efterspørgsel efter den næste iPhone.

Artikel top billede

Efterspørgslen efter den næste generation af Apples iPhone kan blive uhørt stort.

Det mener en af verdens førende Apple-analytikere Ming-Chi Kuo fra virksomheden KGI Securities.

Ifølge det amerikanske medie Business Insider estimerer Ming-Chi Kuo, at Apple i løbet af andet halvår af 2017 vil sælge mellem 90 og 110 millioner af den kommende iPhone.

Ming-Chi Kuo baserer sine analyser på oplysninger fra kilder med relation til leverandørerne i Apples supply-chain i Asien, der blandt andet leverer skærme, chips og kameraopbjektiver til Apples produkter. 

Så stort kan salget blive

På baggrund af oplysninger fra netop de kilder forudser han, at det endda er sandsynligt, at salgstallene bliver endnu højere end hans foreløbige estimater.

For i leverandørmiljøet forlyder det ifølge Ming-Chi Kuo, at der i øjeblikket bliver arbejdet med produktionsmål i en størrelseorden, som peger på at Apple forventer et salg på mellem 120 og 150 millioner enheder i anden halvdel af 2017.

Til sammenling solgte Apple 113 millioner eksemplarer af hit-telefonen iPhone 6 i andet kvartal af 2014.

Læs også: iPhone 8-udviklingen i fuld sving under hemmelige forhold: Sådan bliver Apples næste telefon

Forbered dig på en super-cyklus

Tidligere på året har en analytiker fra det schweiziske bank Credit Suisse ligeledes peget på, at den kommende iPhone vil udløse en såkaldt super-cyklus.

Det vil sige en opgraderingscyklus udover det sædvanlige, hvor både folk med ældre og nyere telefoner lader sig friste til at opgradere.

Den næste iPhone ventes at blive lanceret i 2017, hvor Apples vil fejre 10 års jubilæum for iPhonen, og i den forbindelse er der meget, der tyder på, at Apple planlægger en større opgradering af telefonen.

Eksempelvis ventes det, at Apple vil udstyre den nye model med OLED-skærme i stedet for de LED-skærme der i øjeblikket sidder i iPhonen.

Det har tidligere været rapporteret, at Apple allerede har bestilt 100 millioner OLED-skærme fra Samsung, der er én af de skærmleverandører, som Apple ventes at benytte sig af.

Læs også: Medie: Samsung og Apple indgår milliard-handel om nye og bedre iPhone-skærme

Nyt design og bøjet skærm

Samtidig ventes det, at iPhonen vil få et helt nyt design, der ifølge Ming-Chi Kuo vil indebære en bagside i glas. Og ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal ventes det også, at telefonen vil få en bøjet skærm, som det eksempelvis kendes fra Samsungs Galaxy Edge-telefoner og senest også fra Huaweis Mate 9 Pro

Ifølge Wall Street Journals oplysninger ventes det, at Apple vil introducere én ny, dyrere topmodel med OLED-skærm, men samtidig vil fastholde en række billigere modeller med LED-skærme. 

Ming-Chi Kuo mener ligeledes, at Apple langt om længe vil tage trådløs opladning til sig og introducere teknologien i den kommende iPhone. 

Ifølge Wall Street Journals oplysninger har Apple dog endnu ikke låst sig fast på et endeligt design for den næste iPhone, men arbejder i øjeblikket med op mod ti forskellige prototyper. 

Læs også: Den næste iPhone bliver kedelig - men så sker der noget virkelig interessant

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S