Næste år kommer Apple med en jubilæums-iPhone, og den kan blive et rekordstort hit

Leverandørerne forudser en uhørt stor efterspørgsel efter den næste iPhone.

Artikel top billede

Efterspørgslen efter den næste generation af Apples iPhone kan blive uhørt stort.

Det mener en af verdens førende Apple-analytikere Ming-Chi Kuo fra virksomheden KGI Securities.

Ifølge det amerikanske medie Business Insider estimerer Ming-Chi Kuo, at Apple i løbet af andet halvår af 2017 vil sælge mellem 90 og 110 millioner af den kommende iPhone.

Ming-Chi Kuo baserer sine analyser på oplysninger fra kilder med relation til leverandørerne i Apples supply-chain i Asien, der blandt andet leverer skærme, chips og kameraopbjektiver til Apples produkter. 

Så stort kan salget blive

På baggrund af oplysninger fra netop de kilder forudser han, at det endda er sandsynligt, at salgstallene bliver endnu højere end hans foreløbige estimater.

For i leverandørmiljøet forlyder det ifølge Ming-Chi Kuo, at der i øjeblikket bliver arbejdet med produktionsmål i en størrelseorden, som peger på at Apple forventer et salg på mellem 120 og 150 millioner enheder i anden halvdel af 2017.

Til sammenling solgte Apple 113 millioner eksemplarer af hit-telefonen iPhone 6 i andet kvartal af 2014.

Læs også: iPhone 8-udviklingen i fuld sving under hemmelige forhold: Sådan bliver Apples næste telefon

Forbered dig på en super-cyklus

Tidligere på året har en analytiker fra det schweiziske bank Credit Suisse ligeledes peget på, at den kommende iPhone vil udløse en såkaldt super-cyklus.

Det vil sige en opgraderingscyklus udover det sædvanlige, hvor både folk med ældre og nyere telefoner lader sig friste til at opgradere.

Den næste iPhone ventes at blive lanceret i 2017, hvor Apples vil fejre 10 års jubilæum for iPhonen, og i den forbindelse er der meget, der tyder på, at Apple planlægger en større opgradering af telefonen.

Eksempelvis ventes det, at Apple vil udstyre den nye model med OLED-skærme i stedet for de LED-skærme der i øjeblikket sidder i iPhonen.

Det har tidligere været rapporteret, at Apple allerede har bestilt 100 millioner OLED-skærme fra Samsung, der er én af de skærmleverandører, som Apple ventes at benytte sig af.

Læs også: Medie: Samsung og Apple indgår milliard-handel om nye og bedre iPhone-skærme

Nyt design og bøjet skærm

Samtidig ventes det, at iPhonen vil få et helt nyt design, der ifølge Ming-Chi Kuo vil indebære en bagside i glas. Og ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal ventes det også, at telefonen vil få en bøjet skærm, som det eksempelvis kendes fra Samsungs Galaxy Edge-telefoner og senest også fra Huaweis Mate 9 Pro. 

Ifølge Wall Street Journals oplysninger ventes det, at Apple vil introducere én ny, dyrere topmodel med OLED-skærm, men samtidig vil fastholde en række billigere modeller med LED-skærme. 

Ming-Chi Kuo mener ligeledes, at Apple langt om længe vil tage trådløs opladning til sig og introducere teknologien i den kommende iPhone. 

Ifølge Wall Street Journals oplysninger har Apple dog endnu ikke låst sig fast på et endeligt design for den næste iPhone, men arbejder i øjeblikket med op mod ti forskellige prototyper. 

Læs også: Den næste iPhone bliver kedelig - men så sker der noget virkelig interessant

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S