Huawei lancerer ny toptelefon i Norden: Mate 9 Pro

Mate 9 Pro var ellers kun tiltænkt det kinesiske marked, men nu kommer Huaweis nyeste flagskibstelefon også til Danmark

Artikel top billede

Huawei valgte ikke at lancere topmodellen Mate 9-smartphone i begyndelsen af november, men nu kommer der en værdig substitut fra den kinesiske gigant.  

Mate 9 Pro er en smartphone i topklassen med en skærm på 5,5 tommer og en opløsning på 2.560 x 1.440 pixels samt firmaets nyeste Kirin-chipset.  

Mate 9 Pro har desuden 6 gigabyte RAM, et batteri på 4.000 mAh - der skulle række i op til to hele dage - samt en hurtig opladningsteknologi. 20 minutters opladning resulterer ifølge Huawei til en hel dags brug. 
 

Telefonen er bygget i helstøbt metal med en buet glasskærm, og giver associationer til HTC's One-serie og Samsungs Edge-telefoner.

Var ikke tiltænkt Danmark

Huawei lancerede ellers en Huawei Mate Porsche Design-model, der var branded med Porsche-logo og en tilsvarende høj pris.

Den kom ligesom Mate 9 ikke til Danmark, og i stedet får vi Mate 9 Pro sans Porsche-branding og til 7.000 kroner mindre.

Mate 9 Pro var ellers kun tiltænkt det kinesiske hjemmemarked.

"Vi valgte at introducere Mate 9 Pro i Danmark, netop fordi vi tror så meget på produktet. Vi har vækstet voldsomt de seneste år i Danmark, og derfor introducerer vi nu Mate 9 Pro for at ramme premium-markedet," siger Thor Gøtz, dansk landechef hos Huawei. 

Det indbyggede chipset, Kirin 960 gør Mate 9 Pro op imod 15 procent bedre end sidste års Mate 8, og særligt i spil burde du opleve en markant forskel. 

Mate 9 Pro kommer med Android 7.0 og Huaweis egen EMUI 5.0-overflade.

For at forebygge sløvhed, som mange Android-telefoner rammes af med tiden, har Huawei indbygget machine learning, der med tiden fordeler telefonens ressourcer til apps bedre, så ofte benyttede og krævende programmer bliver prioriteret.

Tiden må vise, om det virker.

Mate 9 Pro bliver sat til salg hos samtlige af de danske teleudbydere fra 20. december til 5.999 kroner. 

Til den pris medfølger en tre års garanti samt tre måneders skærmgaranti. Skulle du tabe telefonen og skærmen gå i stykker inden for de første tre måneder, reparerer Huawei skærmen uden omkostninger. 

Læs også: Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job