Huawei lancerer ny toptelefon i Norden: Mate 9 Pro

Mate 9 Pro var ellers kun tiltænkt det kinesiske marked, men nu kommer Huaweis nyeste flagskibstelefon også til Danmark

Artikel top billede

Huawei valgte ikke at lancere topmodellen Mate 9-smartphone i begyndelsen af november, men nu kommer der en værdig substitut fra den kinesiske gigant.  

Mate 9 Pro er en smartphone i topklassen med en skærm på 5,5 tommer og en opløsning på 2.560 x 1.440 pixels samt firmaets nyeste Kirin-chipset.  

Mate 9 Pro har desuden 6 gigabyte RAM, et batteri på 4.000 mAh - der skulle række i op til to hele dage - samt en hurtig opladningsteknologi. 20 minutters opladning resulterer ifølge Huawei til en hel dags brug. 
 

Telefonen er bygget i helstøbt metal med en buet glasskærm, og giver associationer til HTC's One-serie og Samsungs Edge-telefoner.

Var ikke tiltænkt Danmark

Huawei lancerede ellers en Huawei Mate Porsche Design-model, der var branded med Porsche-logo og en tilsvarende høj pris.

Den kom ligesom Mate 9 ikke til Danmark, og i stedet får vi Mate 9 Pro sans Porsche-branding og til 7.000 kroner mindre.

Mate 9 Pro var ellers kun tiltænkt det kinesiske hjemmemarked.

"Vi valgte at introducere Mate 9 Pro i Danmark, netop fordi vi tror så meget på produktet. Vi har vækstet voldsomt de seneste år i Danmark, og derfor introducerer vi nu Mate 9 Pro for at ramme premium-markedet," siger Thor Gøtz, dansk landechef hos Huawei. 

Det indbyggede chipset, Kirin 960 gør Mate 9 Pro op imod 15 procent bedre end sidste års Mate 8, og særligt i spil burde du opleve en markant forskel. 

Mate 9 Pro kommer med Android 7.0 og Huaweis egen EMUI 5.0-overflade.

For at forebygge sløvhed, som mange Android-telefoner rammes af med tiden, har Huawei indbygget machine learning, der med tiden fordeler telefonens ressourcer til apps bedre, så ofte benyttede og krævende programmer bliver prioriteret.

Tiden må vise, om det virker.

Mate 9 Pro bliver sat til salg hos samtlige af de danske teleudbydere fra 20. december til 5.999 kroner. 

Til den pris medfølger en tre års garanti samt tre måneders skærmgaranti. Skulle du tabe telefonen og skærmen gå i stykker inden for de første tre måneder, reparerer Huawei skærmen uden omkostninger. 

Læs også: Test af Huawei P9: Dobbelt kamera og attraktiv pris gør P9 til en god telefon

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job