Trustpilot koger: Inkassobureau ramt af vild shitstorm efter stævning af enkeltmandsfirma

Fra stjernerating til under middel. Så hurtigt er det gået for inkassobureauet HornskovVindberg, efter det for nyligt har stævnet en enkeltmandsvirksomhed for at være åbenmundet på Trustpilot.

Artikel top billede

Redigeret skærmdump fra HornskovVindbergs hjemmeside.

Inkassofirmaet HornskovVindberg har ifølge eget udsagn ligget nummer et i sin kategori på anmeldersitet Trustpilot tre år i træk, og har dermed udnævnt sig selv som Danmarks bedste inkassobureau.

Den titel får HornskovVindberg mere end svært ved at forsvare, efter selskabet har stævnet enkeltmandsvirksomheden Din Hvidevare Reparatør, som er ejet af Jens Høgni Højgaard.

Det kan du læse mere om her: Jens Højgaard skrev negativ anmeldelse på Trustpilot - nu er han blevet sagsøgt for 11.419 kroner

For mens inkassobureauet i starten af denne uge lå til topkarater over 9 ud af 10 på Trustpilot efter godt 350 anmeldelser, har der efter artikler om stævningssagen på blandt Computerworld, Ekstra Bladet og BT været et hav af dårlige anmeldelser og hård kritik på forbrugersitet.

Således er inkassoselskabets gennemsnitskarakter røget ned på 3,5 fra 9 i skrivende stund. Det har ført til, at HornskovVindberg nu rangeres som værende "under middel" på Trustpilot.

Skidt og fusk og mundkurv

Blandt de seneste døgns anmeldelser har HornskovVindberg rapporteret flere af anmeldelserne til Trustpilot, og derfor er disse anmeldelser i gang med at blive vurderet af Trustpilot.

Flere af de nyeste anmeldelser er dog ikke rapporteret, og her lægger brugerne ikke fingrene i mellem, når de skal uddele stjerner og beskrive inkassobureauet, som i den seneste tid har scoret lutter bundkarakterer og hårde ord.

"Det er et skidt firma med en dårlig moral, dem skal man holde sig fra," skriver en anmelder på Trustpilot

En anden henviser til HornskovVindbergs handelsbetingelser, hvor inkassobureauet har forlangt af sine kunder, at de ikke omtaler virksomheden negativt i offentligheden.

"De lægger mundkurv på de kunder der er utilfredse med deres service, og sagsøger små enkeltmandsvirksomheder for at sige deres ærlige mening! Usmageligt! De burde hellere yde god kundeservice, så kunder ikke har en dårlig oplevelse at dele!"

En tredje bruger giver under overskriften 'Fusk, Fusk, Fusk' sit besyv med på følgende måde:

"Fusk, svindel og censur."

Computerworld har kontaktet HornskovVindberg for at høre, hvilket indtryk de mange dårlige anmeldelser og kommentarer gør på selskabet.

Du kan læse, hvad selskabets leder Christian Hornskov mener om de negative anmeldelser, her: Inkassobureau efter shitstorm: "Andre ville gøre det samme som os"

Læs også:
Trusler og tilbud vælter ind til Jens Højgaard efter kritiske Trustpilot-anmeldelser

Jens sagsøges for negativ TrustPilot-anmeldelse: Men kan kritiske anmeldelser ties ihjel på nettet? Her er de tre vigtigste pointer

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S