Fyret Uber-sikkerhedschef: De ansatte spionerer på berømtheder og ekskærester

Ubers medarbejdere snager i stor stil efter, hvor og hvornår politikere, berømte sangerinder og ekskærester kører med Uber-biler, fortæller fyret it-sikkerhedschef. Transportselskabet afviser alle anklager om sløset datasikkerhed.

Artikel top billede

Medarbejderne hos 'måske-taxaselskabet' Uber har informationssnablen langt nede i, hvor og hvordan berømtheder som Beyoncé og ekskærester færdes på diverse Uber-køreture.

Det fortæller Ubers tidligere chef for it-efterforskning, Ward Spangenberg, efter han blev fyret fra selskabet sidste februar.

Nu sagsøger han Uber for blandt andet en uretmæssig fyring, personlig krænkelse og aldersdiskrimination.

Det er i forbindelse med søgsmålet og retsdokumenter fra oktober, at 45årige Ward Spangenberg med en 11 måneders fortid hos Uber har fået fortalt om medarbejderne hos taxaselskabets ganske frie tilgang til kundedata.

Her fremgår det blandt andet, at medarbejderne hjælper hinanden med at holde øje med ekskæresters køreture samt med politikere og berømtheders ditto.

Den fyrede Ward Spangenberg med de mange anklager rettet mod Uber forklarer på den baggrund, at selskabets mangel på sikkerhedstiltag overtræder retten til privatlivets fred for Uber-kunderne

Det skriver mediet Reveal.

Krypterer data for myndigheder

Reveal har blandt andet talt med fem tidligere Uber-sikkerhedmedarbejdere.

De kan alle bekræfte, at det er nemt at holde øje med kundernes køreture - og at antallet af medarbejdere med tilgang til kundedata kan tælles i tusinder.

Læs også: Uber er lanceret i Danmark: Men virksomheden er tynget af tre møgsager

I Ward Spangenbergs anklager mod firmaets sikkerhedsprocedurer, som han oprindeligt var ansat til at stramme op på, lyder det også, at Uber sletter dokumenter, som myndigheder ellers skal have adgang til.

Samtidig fortæller han, at i udenlandske Uber-organisationer i forbindelse med razziaer krypterede visse informationer, så myndighederne ikke har kunnet indsamle dem.

Efter flere gange at have påpeget de fejl, blev Ward Spangenberg så fyret, lyder hans forklaring.

Uber: Vi har strikse dataregler
Uber har i et modsvar til Reveal fortalt, at selskabet har strikse regelsæt, der beskytter kundernes fortrolige data.

Selskabet erkender også, at der tidligere er blevet fyret medarbejdere, som har tiltusket sig adgang til kundedata, selvom de ikke skulle bruges til noget arbejdsrelateret.

Den adfærd har kostet "færre end 10" fyringer, forklarer Uber til Reveal.

"Vi har hundredvis af sikkerheds- og privacy-eksperter, der arbejder døgnet rundt på at beskytte data," svarer Uber tilbage.

Selskabet ønsker dog ikke at give et detaljeret indblik i, hvor de tekniske kontroller med kundedata er skruet sammen.

Heller ikke selvom Reveals kilder med solid sikkerhedserfaring hos netop Uber hævder, at medarbejderne alene giver deres ord på ikke at overtræde datasikkerhed - men at der altså er ikke er noget teknisk, der forhindrer dem i at snage.

Læs også:
Det kan vi lære af Se og Hør-skandalen

Google-tal afslører: Overvågningsstater som Danmark er ellevilde for at få udleveret Google-data om dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job