Pas på: Adobe finder og lukker hel stribe af sikkerhedsproblemer i udbredte programmer

Adobe fejlretter en lang række unikke sårbarheder i to af selskabets mest udbredte programmer. Læs her, hvor du finder lappegrejet.

Artikel top billede

It-selskabet Adobe har fundet og lappet en hel række af huller til udbredte programmer som Flash Player og Reader.

I en sikkerhedsopdatering til Reader tilbyder Adobe lappegrej til ikke færre end 29 unikke svagheder, fortæller sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

"Den mest kritiske muliggør kørsel af arbitrær kode via forskellige leveringsmetoder herunder en særligt udformet webside," forklarer sikkerhedsselskabet i sit nyhedsbrev.

Lappegrejet retter sig mod både Windows og Mac-brugere.

Flash igen igen

Endnu engang er der også fundet huller i Adobes Flash Player, som i de senere år har været voldsomt plaget af sikkerhedsbrister.

Det kan du læse mere om her: Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Ikke desto mindre opfordrer CSIS Security Group alle fra Windows- over Linux- til Mac-brugere om at opdatere deres Flash Player, da der i denne omgang er udsendt fejlrettelser til 13 unikke svagheder.

"I lighed med den mest kritiske sårbarhed til Adobe Reader kan misbrug føre til kørsel af vilkårlig kode på ikke opdaterede systemer," forklarer sikkerhedsselskabet.

Du kan finde lappegrejet til Reader her, mens du kan klikke dig ind til sikkerhedsrettelserne til Flash Player her.

Læs også:
Dine kolleger er gode til at låse bagdøren i firmaet - hvorfor har de så så svært ved at tænke sig om, når det gælder it-sikkerhed?

Danske virksomheder har (ofte) middelalderlig it-sikkerhed: Her får du fem gode råd til moderne beskyttelse

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job