Pas på: Adobe finder og lukker hel stribe af sikkerhedsproblemer i udbredte programmer

Adobe fejlretter en lang række unikke sårbarheder i to af selskabets mest udbredte programmer. Læs her, hvor du finder lappegrejet.

Artikel top billede

It-selskabet Adobe har fundet og lappet en hel række af huller til udbredte programmer som Flash Player og Reader.

I en sikkerhedsopdatering til Reader tilbyder Adobe lappegrej til ikke færre end 29 unikke svagheder, fortæller sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

"Den mest kritiske muliggør kørsel af arbitrær kode via forskellige leveringsmetoder herunder en særligt udformet webside," forklarer sikkerhedsselskabet i sit nyhedsbrev.

Lappegrejet retter sig mod både Windows og Mac-brugere.

Flash igen igen

Endnu engang er der også fundet huller i Adobes Flash Player, som i de senere år har været voldsomt plaget af sikkerhedsbrister.

Det kan du læse mere om her: Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Ikke desto mindre opfordrer CSIS Security Group alle fra Windows- over Linux- til Mac-brugere om at opdatere deres Flash Player, da der i denne omgang er udsendt fejlrettelser til 13 unikke svagheder.

"I lighed med den mest kritiske sårbarhed til Adobe Reader kan misbrug føre til kørsel af vilkårlig kode på ikke opdaterede systemer," forklarer sikkerhedsselskabet.

Du kan finde lappegrejet til Reader her, mens du kan klikke dig ind til sikkerhedsrettelserne til Flash Player her.

Læs også:
Dine kolleger er gode til at låse bagdøren i firmaet - hvorfor har de så så svært ved at tænke sig om, når det gælder it-sikkerhed?

Danske virksomheder har (ofte) middelalderlig it-sikkerhed: Her får du fem gode råd til moderne beskyttelse

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S