Pas på: Adobe finder og lukker hel stribe af sikkerhedsproblemer i udbredte programmer

Adobe fejlretter en lang række unikke sårbarheder i to af selskabets mest udbredte programmer. Læs her, hvor du finder lappegrejet.

Artikel top billede

It-selskabet Adobe har fundet og lappet en hel række af huller til udbredte programmer som Flash Player og Reader.

I en sikkerhedsopdatering til Reader tilbyder Adobe lappegrej til ikke færre end 29 unikke svagheder, fortæller sikkerhedsselskabet CSIS Security Group i en nyhedsmail.

"Den mest kritiske muliggør kørsel af arbitrær kode via forskellige leveringsmetoder herunder en særligt udformet webside," forklarer sikkerhedsselskabet i sit nyhedsbrev.

Lappegrejet retter sig mod både Windows og Mac-brugere.

Flash igen igen

Endnu engang er der også fundet huller i Adobes Flash Player, som i de senere år har været voldsomt plaget af sikkerhedsbrister.

Det kan du læse mere om her: Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Ikke desto mindre opfordrer CSIS Security Group alle fra Windows- over Linux- til Mac-brugere om at opdatere deres Flash Player, da der i denne omgang er udsendt fejlrettelser til 13 unikke svagheder.

"I lighed med den mest kritiske sårbarhed til Adobe Reader kan misbrug føre til kørsel af vilkårlig kode på ikke opdaterede systemer," forklarer sikkerhedsselskabet.

Du kan finde lappegrejet til Reader her, mens du kan klikke dig ind til sikkerhedsrettelserne til Flash Player her.

Læs også:
Dine kolleger er gode til at låse bagdøren i firmaet - hvorfor har de så så svært ved at tænke sig om, når det gælder it-sikkerhed?

Danske virksomheder har (ofte) middelalderlig it-sikkerhed: Her får du fem gode råd til moderne beskyttelse

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S