Samsung-fabrik sat i brand af kasserede Galaxy Note 7-batterier

Defekte lithium-batterier menes at være årsagen til en brand hos Samsungs batterileverandør. Over 100 brandfolk har været tilkaldt for at slukke branden.

Artikel top billede

Skandalen om Samsungs defekte batterier i selskabets ellers meget roste Galaxy Note 7-telefoner ser ud til at rulle videre.

Senest har kasserede mobilbatterier afstedkommet en brand på en produktionsfabrik i den nordkinesiske provins Tianjin, som fik 110 brandfolk til pumperne på 19 udkommanderede brandbiler.

Branden brød ud onsdag morgen hos batterileverandøren og datterselskabet Samsung SDI, og den er under kontrol nu, rapporterer Reuters.

Batterier og halvfærdige produkter

Samsung oplyser til Reuters, at ingen personer kom til skade under branden, ligesom selskabet fortæller, at det meste af fabrikken ikke har været berørt af ilden.

De lokale brandmyndigheder fortæller, at branden startede i et område, hvor de kasserede lithium-batterier blev opbevaret sammen med halvfærdige produkter.

Tidligere har Samsung peget på netop Samsung SDI-fabrikken i Tianjin samt underleverandøren China's Amperex Technology som værende skyld i, at batterierne i selskabets toptelefon i flere tilfælde antændte.

Du kan se mere om Samsungs teknikske forklaringer for de brandfarlige batterier her: Samsungs video om eksplosionsfarlig mobiltelefon

Har kostet kassen

Hele miseren omkring de brand- og eksplosionsfarlige batterier menes at have kostet Samsung op mod 37 milliarder kroner på toplinjen.

Det kan du læse mere om her: Farlige batterier i Samsungs top-smartphone kan komme til at koste kassen

Udover produktionen af Galaxy Note 7-batterierne skal Samsung SDI-datterselskabet også stå for produktionen af mobilgigantens batterier til den kommende flagskibstelefon Galaxy S8.

Produktionen af disse batterier er allerede gået i gang, og det forventes, at Samsungs Galaxy S8-telefon debuterer til foråret.

Du kan læse mere om her: Informationer og billeder lækket: Her er alt vi ved om den kommende Samsung Galaxy S8

Læs også:
Har fundet forklaringen: Derfor brød batterier Galaxy Note 7 i brand

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks