Microsofts udsætter kritiske sikkerhedsopdateringer i sidste øjeblik efter ukendt fejl

Microsofts månedlige sikkerhedsopdateringer er udsat grundet ukendt fejl. Det amerikanske vagtværn Homeland Security har ellers advaret om et åbent sikkerhedssår, der kan få Microsofts styresystem Windows til at crashe.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-giganten Microsofts sikkerhedsopdateringer anden tirsdag i hver måned klokken 19:00 dansk tid har i flere år været afviklet så klippestabilt, at man kunne sætte sit ur efter dem.

I denne måned er udsendelsen af opdateringer til selskabets Windowssystem, diverse software-produkter og browsere dog kikset i allersidste øjeblik.

Umiddelbart skyldes udsættelsen af denne måneds sikkerhedsopdateringer, at Microsoft i 11. time opdagede en fejl, som gør, at alle sikkerhedsopdateringer er blevet holdt tilbage.

"I denne måned har vi i sidste øjeblik opdaget et problem, der kan påvirke nogle kunder, og dette blev ikke løst i tide for vores planlagte opdateringer i dag," skriver Microsoft på sit sikkerhedssite tirsdag i denne uge.

"Efter at have overvejet alle muligheder, har vi truffet den beslutning at udsætte denne måneds sikkerhedsopdateringer. Vi beklager ulejligheden for ændringerne af vores eksisterende opdateringsplan," fortsætter selskabets sikkerhedshold på sitet.

Sikkerhedssår står pivåbnet

Microsoft beskriver ikke, hvad der konkret kom i klemme for it-selskabet i udsendelsen af de månedlige opdateringer.

Ligeledes bliver det heller ikke oplyst, hvornår blandt andre de 400 millioner Windows 10-brugere kan forvente opdateringer til deres styresystemer.

Den frivillige sikkerhedsplatform The Internet Storm Center (ISC) har på sit site beskrevet, at der i denne måned ellers var forventet en sikkerhedsopdatering til sårbarheder i server message block-protokollen (SMB).

Denne sårbarhed står så således stadig åben, efter selveste det amerikanske vagtværn Homeland Security tidligere på måneden har fremhævet fejlen på sit sikkerheds-site med følgende beskrivelse.

"Ved at få et Windows-system til at forbinde sig til en skadelig SMB-deling, kan en hacker fra distancen muligvis forårsage et nedbrud ved at få Windows til at crashe," skriver Homeland Security.

Det amerikanske vagtværn oplyser samtidig, at der er allerede på nuværende tidspunkter er hackerværktøjer offentligt tilgængelige, der kan udnytte det nuværende sikkerhedshul.

Skulle ændre det hele

Microsoft har tidligere meddelt, at selskabet fremover vil ændre udsendelsen af sine sikkerhedsopdateringer.

Det kan du læse mere om her: Efter 20 år: Slut med de kendte sikkerhedsbulletiner fra Microsoft

Ændringerne ville blandt andet betyde, at Microsoft frem for at spare alle sikkerhedsopdateringer op til én månedlig udsendelse i stedet ville prioritere, at der løbende skulle sendes lappegrej ud til brugerne.

ISC spekulerer i, at disse ændringer i sikkerhedsprocessen for første gang ville træde i kraft i februar, hvilket kan have været den direkte årsag til fejlen, så der nu slet ikke bliver sendt sikkerhedssopdateringer ud.

Microsoft har som nævnt ikke forklaret, hvad årsagen til sikkerheds-forsinkelsen er, så alle må indtil videre væbne sig med tålmodighed.

Læs også:

Første Windows 10-version sendes på pension uden support

Microsofts månedlige sikkerhedsopdatering den mindste i mands minde: Hvor blev alle hullerne af?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S