Bill Gates ikke i tvivl: Der bør betales skat af robotters arbejdskraft

Microsoft-stifter Bill Gates anbefaler, at fremtidens robot-arbejdskraft skal biddrage til skattekassen. Hans forslag er ikke lige i harmoni med, hvad EU-politikerne synes.

Artikel top billede

Robotterne er i disse år ved at indtage arbejdsmarkedet, og så skal de også betale skat.

Det mener blandt andre Microsoft-stifter Bill Gates, som i et interview med magasinet Quartz peger på rimeligheden i, at automatiseret arbejde skal beskattes.

"På nuværende tidspunkt er det sådan, at hvis en fabriksarbejder genererer en omsætning på 350.000 kroner, så er indtægten beskattet. Hvis en robot kommer ind og udfører det samme arbejde, skulle man tro, at vi også beskatter robotten på samme niveau," siger Bill Gates interviewet.

Læs også: Slå koldt vand i blodet - robotterne kommer ikke til tage dit job lige med det samme

Hjælp de fyrede

Han peger på, at beskatningen på den automatiserede arbejdskraft kan bruges på mange områder.

Eksempelvis kan de indkradsede robotskatter eksempelvis bruges til at finansiere hjælp til ældre mennesker, sørge for færre elever i en skoleklasse og omskole folk overflødiggjort af robotter, når vi nu mangler menneskelig arbejdskraft.

"Vi kan ikke bare glemme alt om indkomstskat, da det er sådan, at vi finansierer den menneskelige arbejdskraft," siger Bill Gates videre i interviewet med Quartz.

Læs også: Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

Stifteren af Microsoft, som i disse prædiker om automatisering og digital transformation, påstår endvidere, at robotselskaberne næppe vil blive rasende over, at der muligvis kommer en form for skattebetaling.

Du kan se en bid fra interviewet i nedenstående videoklip:


Kilde: Quartz' interview med Bill Gates

EU vender tomlen nedad
I slutningen af sidste uge var robotbeskatningen på dagsordenen i EU-Parlamentet, hvor selve robotbeskatningen fik en metalkold tommeltot nedad.

Her var et flertal i parlamentet nemlig imod, at robot-ejere skulle betale skat til folk, der er blevet arbejdsløse som følge af robot-revolutionen.

Udover et entydigt no, nein og nej til robotskatten, blev EU-Parlamentet enigt om, at EU bør fastlægge et etisk rammeværk over robotudviklingen, som vi inden længe kommer til at se i eksempelvis selvkørende biler.

"EU skal tage føringen på disse standarder, så vi ikke bliver påtvunget regler af andre lande," lød EU-udmeldingen i sidste uge ifølge Reuters.

Sløjfningen af en robotskat blev modtaget positivt i robotindustriens den internationale branchesammenslutning af robotproducenter, IFR.

"Vi tror på, at ideen om at indføre en robotskat vil medføre en negativ indflydelse på konkurrenceevnen og beskæftigelsen," lød det fra IFR efter EU-beslutningen om at droppe robotskatten.

Læs også: 
Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

Gennembrud for robotter og kunstig intelligens i finanssektoren er på trapperne: Sådan bliver det

Saxo Bank i kæmpe machine learning-projekt: Robotter står i dag bag 99,97 procent af alle handlerne

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,