Bill Gates ikke i tvivl: Der bør betales skat af robotters arbejdskraft

Microsoft-stifter Bill Gates anbefaler, at fremtidens robot-arbejdskraft skal biddrage til skattekassen. Hans forslag er ikke lige i harmoni med, hvad EU-politikerne synes.

Artikel top billede

Robotterne er i disse år ved at indtage arbejdsmarkedet, og så skal de også betale skat.

Det mener blandt andre Microsoft-stifter Bill Gates, som i et interview med magasinet Quartz peger på rimeligheden i, at automatiseret arbejde skal beskattes.

"På nuværende tidspunkt er det sådan, at hvis en fabriksarbejder genererer en omsætning på 350.000 kroner, så er indtægten beskattet. Hvis en robot kommer ind og udfører det samme arbejde, skulle man tro, at vi også beskatter robotten på samme niveau," siger Bill Gates interviewet.

Læs også: Slå koldt vand i blodet - robotterne kommer ikke til tage dit job lige med det samme

Hjælp de fyrede

Han peger på, at beskatningen på den automatiserede arbejdskraft kan bruges på mange områder.

Eksempelvis kan de indkradsede robotskatter eksempelvis bruges til at finansiere hjælp til ældre mennesker, sørge for færre elever i en skoleklasse og omskole folk overflødiggjort af robotter, når vi nu mangler menneskelig arbejdskraft.

"Vi kan ikke bare glemme alt om indkomstskat, da det er sådan, at vi finansierer den menneskelige arbejdskraft," siger Bill Gates videre i interviewet med Quartz.

Læs også: Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

Stifteren af Microsoft, som i disse prædiker om automatisering og digital transformation, påstår endvidere, at robotselskaberne næppe vil blive rasende over, at der muligvis kommer en form for skattebetaling.

Du kan se en bid fra interviewet i nedenstående videoklip:


Kilde: Quartz' interview med Bill Gates

EU vender tomlen nedad
I slutningen af sidste uge var robotbeskatningen på dagsordenen i EU-Parlamentet, hvor selve robotbeskatningen fik en metalkold tommeltot nedad.

Her var et flertal i parlamentet nemlig imod, at robot-ejere skulle betale skat til folk, der er blevet arbejdsløse som følge af robot-revolutionen.

Udover et entydigt no, nein og nej til robotskatten, blev EU-Parlamentet enigt om, at EU bør fastlægge et etisk rammeværk over robotudviklingen, som vi inden længe kommer til at se i eksempelvis selvkørende biler.

"EU skal tage føringen på disse standarder, så vi ikke bliver påtvunget regler af andre lande," lød EU-udmeldingen i sidste uge ifølge Reuters.

Sløjfningen af en robotskat blev modtaget positivt i robotindustriens den internationale branchesammenslutning af robotproducenter, IFR.

"Vi tror på, at ideen om at indføre en robotskat vil medføre en negativ indflydelse på konkurrenceevnen og beskæftigelsen," lød det fra IFR efter EU-beslutningen om at droppe robotskatten.

Læs også: 
Er der en computer-skat på vej? Vi får snart brug for at beskatte al brug af it-systemer

Gennembrud for robotter og kunstig intelligens i finanssektoren er på trapperne: Sådan bliver det

Saxo Bank i kæmpe machine learning-projekt: Robotter står i dag bag 99,97 procent af alle handlerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS