Disse nye smartphones kan du forvente på årets største mobilmekka, Mobile World Congress

Mobile World Congress-messen skydes i gang 27. februar og der er godt med godter på vej til de mobilglade. Men ikke alt er, som det plejer.

Artikel top billede

Om en lille uge begynder den helt store mobil og telefest i Barcelona, Mobile World Congress, hvor mere end 80.000 tech-interesserede, bloggere og pressefolk samledes i fjor.

Det er her, at de store mobilproducenter igennem de seneste år har lanceret deres største og bedste smartphones, og det er her, at vi for første gang ser en række nye trends inden for tele- og mobilbranchen.

Så hvad kan du I år forvente fra MWC? Vi tager et kig på de store producenter, og hvad der indtil videre er blevet meldt ud.

Læs også: Nu begynder Mobile World Congress 2017: Disse tre megatrends vil dominere messen

HTC

HTC er hårdt presset på sin mobil-forretning, men Mobile World Congress bliver formodentligt ikke stedet, hvor firmaets næste smartphone lanceres. HTC lancerede i midten af januar to nye U-telefoner, U Ultra og U Play, der kommer til salg i løbet af marts.

HTC har dog fortalt, at U Ultra ikke er HTC's "flagskibstelefon", og at der er mere - og bedre - på vej. Ved MWC kan vi måske få nyt at se om HTC Vive, men der er ingen officielle invitationer til events.

Læs også: HTC skyder smartphone-foråret i gang med ny Samsung Note 7-klon

Huawei

Huawei har et presseevent 26 februar, hvor Huawei har lokket med små billeder og reklamefilm om noget, der sandsynligvis bliver den nye Huawei P10-telefon.

Telefonen får højst sandsynlig samme dobbelte kameramodul, som Huawei introducerede ved P9-lanceringen sidste år.

Flere pressefoto af en P10 er allerede blevet lækket.

Læs også: Test: Huaweis nyeste smartphone er en af årets bedste Android-telefoner

LG

En anden af de gamle mobil-konger, som for alvor er presset.

LG har allerede mere eller mindre via selskabets marketing afsløret, at der kommer en ny LG G6-telefon.

LG G6 vil få en længere skærm, der fylder mere af telefonens front og samme gode dobbelte kamera som på sidste års LG G5.

Dog vil du ikke se samme modulære funktion som på LG G5. Den funktion skrottede LG efter en katastrofal modtagelse af LG G5 fra forbrugerne.

Læs også: LG mister milliardbeløb efter kikset smartphone-satsning: Forbrugerne gad slet ikke produktet

LG har netop lanceret to nye smartwatches, så forvent ikke flere lanceringer fra LG på det område.

Motorola

Lenovo-ejede Moto har annonceret et presseevent 26. februar, og alle læk og rygter antyder, at vi vil se en ny generation af Moto G-telefonerne: Moto G5 og G5 Plus.

Moto G-telefonerne har længe været nogle af de bedste billige smartphones på markedet, der ikke når de dyre flagskibstelefoner til sokkeholderne, men som til gengæld koster en helt ned til en fjerdedel.

Nokia

Nokia er tilbage.

Nokia-brandet under det nylancerede, finske firma HMD er tilbage på mobilbranchen med Android-telefoner til folket.

HMD/Nokia har annonceret et pressemøde 26. februar, hvor selskabet vil præsentere tre telefoner: Nokia 5 og Nokia 3, et par Android-telefoner i mellemklassen, og ikke mindst en "ny" Nokia 3310-telefon.

De fleste danskere født før iPhonen har prøvet at spille Snake på en Nokia 3310, og prisen rygtes til at blive cirka 500 kroner for telefonen, der ikke kunne gå i stykker.

Samsung

Det er 100 procent sikkert, at Samsung ikke præsenterer sin kommende Samsung Galaxy S8-telefon på Mobile World Congress.

De seneste tre år har Samsung ellers benyttet det europæiske mobilmarathon til at præsentere sin bedste toptelefon, men i år rykkes lanceringen et par måneder.

Ifølge flere rygter og kilder - nogle som Computerworld selv har talt med - rykkes lanceringen af S8 til to events i New York og London i slutningen af marts måned.

Læs også: Informationer og billeder lækket: Her er alt vi ved om den kommende Samsung Galaxy S8

Samsung-fans kan dog forvente at se en ny Samsung-tablet ved et event i Barcelona. Uden at lægge skjul på det, har Samsung inviteret til et lanceringsevent for, hvad der ligner en Samsung Tab 3-tablet med Android. Der går også rygter om en Windows 10-version.

Sony

Endnu, endnu, endnu en mobilproducent, der er presset på pengepungen på grund af manglende salg.

Det amerikanske medie PhoneArena fortæller, at Sony kan ende med at lancere mellem tre og fem nye telefoner i løbet af Mobile World Congress.

Den bedste af de nye telefoner vil have en 5.5 tommer stor 4K-skærm og en ny Snapdragon 835-processor.

Det taler lidt imod historierne om Samsungs hamstring af Snapdragon 835-processoren, hvilket er grunden til LG G6 kun kommer med en Snapdragon 821-processor og HTC sene lancering af sit flagskibsprodukt engang i den tidlige sommer.

Sony afholder sit pressemøde 27. februar.

Google, Microsoft og Apple?

Google kunne være til stede på Mobile World Congress-messen med flere nye smartwatches i forbindelse med lanceringen af Android Wear 2.0. Blandt andet går der rygter om et nyt Huawei-ur.

Microsoft annoncerede Lumia 640 og 640XL ved MWC for to år siden, men der er intet, der tyder på, at der kommer nye smartphones fra selskabet i år. Det samme gælder for Apple. Apple har konsekvent holdt sig fra messer som Mobile World Congress.

Forvent desuden en lang række nye produkter fra flere af de kinesiske smartphone-producenter, som endnu ikke er kommet til vesten.

Læs også: Vilde, billige og teknisk overlegne: Her er de bedste smartphones lanceret i 2016

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S