Cisco på trapperne med splinternyt styresystem: Kommer til at hedde 'Lindt'

Cisco er på trapperne med et nyt styresystem, som meget vel kan komme til at udfordre selskabets egen kerneforretning.

Artikel top billede

(Foto: Achille M. Bigliardi)

Cisco er i fuld gang med at bygge et helt nyt netværks-styresystem, som står til at få alvorlige konsekvenser på selskabets nuværende forretning.

Planen er nemlig at udbyde det nye styresystem til netværks-udstyr, hvilket ifølge Cisco vil ramme direkte ind i selskabets nuværende netværks-forretning.

Det skriver den amerikanske avis The Information.

Det nye styresystem - der angiveligt kommer til at hedde ‘Lindt' - skal gøre det muligt for kunderne at afvikle netværks-baserede features, selv om de ikke er i besiddelse af det high-end hardware, som Cisco i dag tjener en del af sine penge på at sælge.

Istedet skal softwaren gøre det muligt at kunne anvende avancerede features, selv om netværket beståår af gamle og/eller billige Cisco-switche og -routere, som kører på gamle chip fra eksempelvis Broadcom.

Beslutningen om at udvikle det nye styresystem er blevet truffet, fordi Cisco angiveligt vil forhindre konkurrererende netværks-producenter som Juniper Networlds og Arista Networks i at få fodfæste på dette marked.

Begge disse selskaber har software på hylderne, som gør det muligt at køre såkaldt ‘white box hardware' - altså hvilken som helst hardware fra unavngivne og prisbillige producenter.

Det ligger i kortene, at det kommende Lindt-styresystem kan ramme Ciscos indtjening, hvis selskabets kunder fremover vælge at anvende softwaren og indkøbe billig ‘white box hardware' fremfor Ciscos dyrere alternativer.

Cisco har i et stykke tid bevæget sig over mod software-området og betragter sig selv som verdens femtestørste softwareselskab og har blandt andet en stor forretning inden for internet of thing og applikations-udvikling.

Læs også:

Stor sikkerhedsbrist opdaget: CIA kan overtage kontrollen med 300 af Ciscos switch-produkter

Dell EMC haler hastigt ind på hovedkonkurrenter: Tre virksomheder kæmper nu om herredømmet på cloud-udstyrs-markedet

Routere og switche fra Cisco, HP og Juniper kan pludselig lukke ned og ikke genstartes: Cisco sætter 870 millioner kroner af til udbedring

It-komet købt af Cisco for 25 milliarder kroner lige inden stor børsnotering

Annonce

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,