Fusioner og opkøb på vej blandt outsourcing-firmaer i Danmark og i Norden

Der er for mange outsourcing-leverandører i Norden, og derfor må nogle af dem lade livet i de kommende år.

Artikel top billede

Det nordiske marked for outsourcing vil være præget af konsolidering i de kommende år.

Sådan lyder vurderingen fra Henrik Ringgaard Pedersen, der er managing consultant i PA Consulting Group og ansvarlig for rådgivning om outsourcing. 

"Der er rigtig mange leverandører i Norden. Det betyder, at der er en enorm hård konkurrence, og selvom det er et vækstmarked, tror jeg, at vi kommer til at se konsolidering," siger han.

"Der er simpelthen nogle, der er nødt til at lade livet, så man kan få stordriftsfordele. Det er helt sikkert noget, der vil komme, for det er de nødt til, fordi der er for hård konkurrence på nuværende tidspunkt."

"Over de næste år vil der komme opkøb, partnerskaber og fusioner og nye måder, man leverer forretningen på," vurderer Henrik Ringgaard Pedersen.

Konsolideringen er allerede i gang

Han er en af forfatterne til en ny rapport PA Consulting Group og Whitelane, hvor over 1.000 unikke outsourcing-kunder fra Danmark, Norge, Sverige og Finland deltager som respondenter.

Den konkluderer blandt andet, at 50 procent af virksomhederne i Danmark forventer at outsource mere i år, end de gjorde sidste år.

Læs mere her: Outsourcing-kunder og -leverandører taler forbi hinanden: Sådan undgår man store problemer

Outsourcing-kunderne skal dog være opmærksomme på, at der er tale om et outsourcing-marked i forandring, forklarer Henrik Ringgaard Pedersen:

"Nu er HP og CSC jo lige gået sammen. De er hver sin virksomhed i undersøgelsen."

"HCL købte Volvo IT i Sverige, og Evry har outsourcet hele sin infrastruktur til IBM," lyder et par andre aktuelle eksempler på konsolideringen fra Henrik Ringgaard Pedersen.

"Forskellen mellem leverandørerne bliver mindre," forklarer han videre og uddyber: 

"De lokale leverandører finder andre måder at løfte arbejdet på; NNIT har eksempelvis kontorer på Filippinerne, i Kina og i Tjekkiet."

"Og de internationale leverandører, særligt de indiske, har etableret sig meget mere lokalt. Så forskellen mellem leverandørerne bliver udjævnet."

Læs mere om rapporten her:

Outsourcing-kunder og -leverandører taler forbi hinanden: Sådan undgår man store problemer

Dansk outsourcing-bølge på vej: Derfor vil virksomhederne outsource i stor stil

Stor opgørelse over kunders tilfredshed med outsourcing-kontrakter: Sådan klarer din leverandør sig

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job