Opbrud blandt danske hostingselskaber: Konsolideringen har ramt markedet for fuld styrke

Der er opkøb og fusioner i massevis på det danske hostingmarked i øjeblikket. Og det er slet ikke slut endnu.

Artikel top billede

Der er dømt konsolidering i den danske hostingbranche.

Det er konklusionen i en ny stor benchmark-analyse fra Capitalmind, hvor en stribe danske hostingselskabers regnskaber og situationer er blevet undersøgt.

Det er en udfordrende og omskiftelig periode, branchen befinder sig i.

"Væksten i branchens samlede bruttofortjeneste er halveret efter to år med vækst på over ni procent til til 4,7 procent," skriver Capitalmind i rapporten.

Den mest opsigtsvækkende på markedet i disse år er dog den bølge af opkøb og fusioner, der finder sted.

De illustreres også ved den udvikling, der fundet sted siden den sidste rapport fra Capitalmind, der blev udgivet i 2015.

"Siden den sidste udgivelse af Capitalminds hostingrapport har der været gennemført 19 større transaktioner i den danske hostingindustri."

"Ud af disse har kapitalfonde været involveret i 12 transaktioner, mens strategiske købere har stået for syv opkøb," lyder det i rapporten fra Capitalmind.

Danmark følger i det internationale spor

Stig Madsen Lachenmeier, der er managing partner i Capitalmind i Danmark, skriver i rapporten, at udviklingen i den danske hostingbranche generelt har haltet bagefter den internationale udvikling, men at branchen i 2016 tog hul på næste fase i modningsprocessen, nemlig konsolideringen.

Og den vil sandsynligvis fortsætte i de kommende år

"Dermed er den danske industri kommet på omdrejningshøjde med de internationale markeder, hvor konsolideringen har været i gang i flere år."

Læs også: Opkøbsbølge har ramt Danmark: Hostingselskaber på stribe bliver opkøbt af udenlandske spillere

"Særligt kapitalfondenes entré vil få betydning for udviklingen, og da disse både har vækst igennem opkøb og en senere exit på dagsordenen, er det altid interessant at følge deres udvikling."

"Med udgangspunkt i kapitalfondenes indtog, forventer Capitalmind fortsat en stærk interesse for mindre danske hostingselskaber, som kan være tilkøb, når virksomhederne skal vokse endnu hurtigere," lyder det videre fra Stig Madsen Lachenmeier.

"Samtidig er der en latent mulighed for, at de danske hostingvirksomheder med tilstrækkelig størrelse vil komme internationaliseringen i forkøbet ved proaktivt at foretage opkøb i udlandet."

Han forklarer samtidig, at de strategiske købere har eksekveret et lavere antal og samtidig mindre transaktioner end kapitalfondene.

"Det bliver dog særligt interessant at følge de strategiske aktører i 2017, da disse enten skal udvikle nye løsninger/ydelser eller via tilkøb styrke deres forretning for at kunne modstå de nye stærke aktører på markedet, som er supporteret af kapitalfonde."

Opkøbsbølge på det danske hostingmarked

Vi har i det senere år set en række opkøb af danske hostingselskaber med udenlandske selskaber som køberne.

Før jul blev DanDomain, Jaynet og Solido Hosting eksempelvis solgt til den belgiske koncern Intelligent, og kapitalfonden EQT har overtaget det danske it-selskab GlobalConnect. Læs mere om det her.

Går vi tilbage til december 2015, blev de to danske cloud- og hosting-virksomheder Zitcom og Scannet opkøbt af den britiske kapitalfond HgCapital. Læs mere om det her.

TDC Hosting går også en ny fremtid i møde, efter selskabet med 300 ansatte den 31. marts blev overtaget af kapitalfonden Maj Invest Equity. Det kan du læse om her.

I rapporten fra Capitalmind nævnes blandt andet også Columbus' opkøb af Systemhosting, at Netic er blevet en del af Trifork, og at IT Afdelingen har opkøbt osTeam.

Læs også:

Opkøbsbølge har ramt Danmark: Hostingselskaber på stribe bliver opkøbt af udenlandske spillere

Stor opgørelse over kunders tilfredshed med outsourcing-kontrakter: Sådan klarer din leverandør sig

TDC Hosting skifter navn efter frasalg - skal have ny identitet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S