Kæmpe forventninger til 5G i Danmark: Her er planerne for auktionen over 5G-licenserne

Interessen for 5G er enorm, men før teleselskaberne kan begynde at opbygge deres 5G-netværk, skal de skaffe sig de nødvendige frekvens-licenser. Se planerne for den danske 5G-licens-auktion.

Artikel top billede

(Foto: Copyright (2007) Craig Jewell / Craig Jewell)

Selvom de danske teleselskaber i dag fortsat investerer massivt i at udvide 4G-nettet, er interesssen for det kommende 5G allerede markant i branchen.

5G-specifikationer er så småt ved at falde på plads, producenterne arbejder på at udvikle de første 5G-smartphones, netværksteknologien testes, og mange steder tales der med begejstring om de store forretningsmuligheder, 5G-teknologien vil bringe på banen.

Før noget af det kan lade sig gøre, skal teleoperatørerne dog i gang med at opbygge deres 5G-netværk.

Det arbejde begynder med en auktion over 5G-licenserne, præcis som det i sin tid også var tilfældet med både 4G og 3G.

Læs også: Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

Computerworld har derfor spurgt Energistyrelsen, der har ansvaret på teleområdet i Danmark, hvordan det ser ud med planerne for den kommende 5G-auktion.

Center for Tele under Energistyrelsen oplyser til Computerworld, at det forventes, at auktionen skal holdes inden udgangen af 2018.

Disse frekvensbånd kommer i spil

"Tidlig introduktion af 5G ventes at ske i frekvensbånd, der ikke på nuværende tidspunkt er i anvendelse til mobilt bredbånd," skriver Energistyrelsen i en skriftlig orientering til Computerworld.

Og Energistyrelsen oplyser videre:

"Det er forventningen på baggrund af internationale drøftelser, at 700 MHz- 3,5 GHz- og 26 GHz-frekvensbåndene vil være de frekvensbånd, hvor de nye 5G-tjenester introduceres, idet det på EU-Niveau og på globalt niveau i ITU er besluttet, at frekvenserne skal bruges til samme formål."

"Af disse frekvenser har energi-, forsynings- og klimaministeren truffet beslutning om, at der skal holdes auktion over 700 MHz-frekvensbåndet, og Energistyrelsen forventer, at auktionen skal holdes inden udgangen af 2018."

"Der er endnu ikke truffet beslutning om 3,5 GHz og 26 GHz."

Energistyrelsen understreger samtidig, at nye frekvenstilladelser i Danmark som udgangspunkt er teknologineutrale tilladelser.

"Dermed er det op til selskaberne at vurdere, om frekvenserne skal benyttes til 5G, eller om andre tjenester er mere relevante at bruge frekvenserne til."

Energistyrelsens fremlagde i december en frekvensstrategi, hvor man også kan læse mere om planerne med 700 MHz-frekvensbåndet. Se strategien her.

Læs også:

5G-slagsmål under opsejling: Uenighed om vilkår for 5G-frekvenserne

Her er de gyldne forretningsmuligheder med 5G: Det er nu, du skal investere dine penge

Overraskende udmelding: De første 5G-smartphones er klar til dig allerede om to år

Nye bredbåndsløsninger buldrer frem: Trådløst 5G kan snart levere det samme som fiber

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura