Scorede kassen på Bluegarden: Kapitalfond fik sin investering fem gange hjem på halvandet år

Bluegarden blev en guldrandet forretning for kapitalfonden Marlin Equity Partners, der købte Bluegarden for 320 millioner kroner og blot halvandet år efter solgte selskabet til Visma for halvanden milliard kroner

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

På blot halvandet år femdoblede Bluegarden sin værdi i en opsigtsvækkende turnaround med direktør Mogens Elsberg i spidsen.

Bluegarden, der tidligere hed Multidata, blev i efteråret 2015 solgt af de daværende ejere - en række banker - til kapitalfonden Marlin Equity Partners, der efterfølgende indsatte Mogens Elsberg som direktør.

Det kan du læse mere om her: Mogens Elsberg bliver ny topchef for Bluegarden.

Kapitalfonden betalte dengang blot 320 millioner kroner for Bluegarden, der i marts blev solgt til norske Visma.

Dengang kom det frem, at Visma betalte ‘et stykke over' en milliard kroner for Visma.

Det kan du læse mere om her: Norske Visma fortsætter danske opkøbsbølge: Køber Bluegarden for mere end en milliard kroner.

Nu skriver Finans, at beløbet reelt var i nærheden af halvanden milliard kroner.

En del af grunden er ifølge mediet, at Bluegarden-koncernen - der udvikler og sælger løn-systemer - har tredoblet resultatet på en næsten stabil omsætning.

"Selskabet var i en ond spiral, og omsætningen faldt år for år. Det har vendt fuldstændigt om nu. Nu tager vi markedsandele og hyrer hele tiden nye folk," siger direktør Mogens Elsberg til Finans.

Han har i de senere år stået i spidsen for ikke mindre end to af de danske it-selskaber, som Visma har købt.

Det kan du læse mere om her: Visma har købt to kæmpefirmaer med Mogens Elsberg som direktør på blot to år: "Jeg ved ikke, hvad det er med mig og Visma"

Bluegardens nye ejer, Visma, har i et stykke tid været på et veritabelt opkøbstogt blandt danske it-virksomheder, og selskabet har varslet, at der kan være flere på vej.

Det kan du læse mere om her: Visma klar til endnu flere danske opkøb efter køb af Bluegarden: "Vi har kig på andre selskaber og har store midler til rådighed"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job