Android-grundlægger på vej med sin egen smartphone

Endnu et nyt firma fremviser i næste uge en ny Android-telefon, men denne gang står en af Androids grundlæggere bag

Artikel top billede

84 procent af alle smartphones i verden drives af Android-systemet.

Derfor skulle man heller ikke tro, at det er en nyhed værd, at der kommer endnu et lille firma med endnu en Android-telefon.

Men Essential er interessant. Det er et relativt frisk selskab, som endnu ikke har et eneste produkt på hylderne, men som alle i tech-branchen holder skarpt øje med. Det er nemlig Andy Rubins selskab, og den 30. maj vil Essential formodentligt præsentere sin første smartphone.

Andy Rubin er en af grundlæggerne af Danger, der i 2005 blev opkøbt af Google, og hvis software efterfølgende blev til Android-systemet.

Et system som i dag benyttes på over to milliarder enheder fordelt på 25.000 forskellige typer produkter verden over. 

Datoen passer med, at  Andy Rubin skal deltage i en store konference, Recodes Code Conference, hvilket kan være stedet, hvor telefonen vises frem. 

Læs mere her: Nu findes der over to milliarder aktive Android-enheder i verden - her vil Google hente den næste milliard

Ingen kanter

Tilbage i 2013 stoppede Andy Rubin som chef for Googles Android-afdeling, og arbejdede med robotter internt hos Google, men efter et år stoppede han og var med til at lave startup-virksomheden Essential.

I et Twitter-opslag lover Andy Rubin, at der vil være nyt at høre om den 30. marts, og i et efterfølgende tweet deler Essentials egen Twitter-konto et billede af en smartphone-siluet med en ekstra bule for oven.

Det kunne være et kameramodul, der kan sættes på, da Essential-telefonen på andre billeder ser ud til at være fuldstændig kantløs omkring skærmen på samme måde, som Xiaomi Mi Mix var.

Derudover er der ikke mange informationer om Android-grundlæggerens kommende telefon. Dog forventes det, at telefonen vil komme med en form for kunstig intelligens indbygget, da netop AI er et hjertebarn for Andy Rubin.

Det bliver dog spændende at se, hvordan det vil udarte sig. Både HTC og Samsung har udviklet sine egne assistenter med kunstig intelligens, og i begge tilfælde er resultatet tvivlsomt.

Læs også: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Test: HTC-smartphone har to skærme og det hidtil bedste mobilkamera

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job