IBM Danmark under pres: Topchef kæmper mod million-krav fra kunderne - forventer overskud om nogle år

En juridisk fejde med et krav på omkring 500 millioner kroner har sat IBM's danske topchef Henrik Bodskov under pres. Virksomhedens regnskaber lyser fortsat knaldrødt og millionkravet lurer i kulissen.

Artikel top billede

Foto: Kim Stendal (Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Flere år i streg med voldsomme milliontab har sat IBM-boss Henrik Bodskov under pres, der kun øges af et juridisk slagsmål med en kundegruppe, der kræver omkring 500 millioner kroner af IBM. Det skriver Børsen.

"Selv om det endelige udfald af disse sager ikke kan forudses, udgør det samlede andrag ifølge modpartens opgørelse en udgift i størrelsesordenen 500-600 mio. kr. IBM Danmark er ikke enig i beløbets størrelse," skriver selskabet i følge Børsen i det regnskab, der blev offentliggjort i fredags.

Læs mere om IBMs regnskab her: Stort millionunderskud i IBM Danmark: Ender med røde tal på bundlinjen for fjerde år i træk

Hård periode

Selskabet har ikke haft overskud siden 2012, medarbejderstaben er skrumpet betydeligt, og forretningen er under pres.

Og det skal der gøres noget ved.

For selvom bundlinjen har været i bedring, i den tid Henrik Bodskov har været topchef for IBM Danmark, så fornemmer topchefen godt presset. 

Du kan læse mere om hans planer her: IBM Danmarks nye direktør: Sådan skal IBM se ud i fremtiden

Derfor har han i følge Børsen givet sig selv tre år til at skabe overskud hos IBM Danmark.

"Selvfølgelig skal vi have overskud, det skal vi da," siger han til avisen.

Læs også:

Nedturen fortsætter for IBM: Indtjeningen styrtdykker - men der er alligevel optimisme at spore

ndnu et kæmpe-underskud til IBM Danmark - har tabt 450 millioner kroner på fem år

Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS