IBM Danmark under pres: Topchef kæmper mod million-krav fra kunderne - forventer overskud om nogle år

En juridisk fejde med et krav på omkring 500 millioner kroner har sat IBM's danske topchef Henrik Bodskov under pres. Virksomhedens regnskaber lyser fortsat knaldrødt og millionkravet lurer i kulissen.

Artikel top billede

Foto: Kim Stendal (Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Flere år i streg med voldsomme milliontab har sat IBM-boss Henrik Bodskov under pres, der kun øges af et juridisk slagsmål med en kundegruppe, der kræver omkring 500 millioner kroner af IBM. Det skriver Børsen.

"Selv om det endelige udfald af disse sager ikke kan forudses, udgør det samlede andrag ifølge modpartens opgørelse en udgift i størrelsesordenen 500-600 mio. kr. IBM Danmark er ikke enig i beløbets størrelse," skriver selskabet i følge Børsen i det regnskab, der blev offentliggjort i fredags.

Læs mere om IBMs regnskab her: Stort millionunderskud i IBM Danmark: Ender med røde tal på bundlinjen for fjerde år i træk

Hård periode

Selskabet har ikke haft overskud siden 2012, medarbejderstaben er skrumpet betydeligt, og forretningen er under pres.

Og det skal der gøres noget ved.

For selvom bundlinjen har været i bedring, i den tid Henrik Bodskov har været topchef for IBM Danmark, så fornemmer topchefen godt presset. 

Du kan læse mere om hans planer her: IBM Danmarks nye direktør: Sådan skal IBM se ud i fremtiden

Derfor har han i følge Børsen givet sig selv tre år til at skabe overskud hos IBM Danmark.

"Selvfølgelig skal vi have overskud, det skal vi da," siger han til avisen.

Læs også:

Nedturen fortsætter for IBM: Indtjeningen styrtdykker - men der er alligevel optimisme at spore

ndnu et kæmpe-underskud til IBM Danmark - har tabt 450 millioner kroner på fem år

Derfor er der blevet 1.000 færre ansatte i IBM Danmark

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune