100 angreb på et år: Hackere fører DDoS-krig mod Københavns Kommune

Københavns Kommune blev ramt af mere end 100 DDoS-angreb i 2016, hvilket er en kraftig stigning i forhold til året forinden. Både kk.dk og andre undersider har været blokeret. "Det ligner mest af alt ren chikane," mener kommunen.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

"Det ligner mest af alt ren chikane."

Sådan beskriver Jens Ingemann, der er kontorchef i IT-sikkerhed og Videnscentre under Københavns Kommune, den bølge af DDoS-angreb, der ramte kommunen i 2016.

Ifølge interne dokumenter fra Økonomiforvaltningen, som analyse- og rådgivningsvirksomheden Udbudsvagten har gjort tilgængelige for Computerworld, blev Københavns Kommune ramt af mere end 100 DDoS-angreb i 2016.

Det har udløst forstyrrelser i forskellige dele af de kommunale systemer, og der er tilsyneladende tale om en betydelig stigning i antallet af angreb.

"Overbelastningsangreb, også kaldet DDos angreb, har været i kraftig vækst i 2016 og har ramt kommunen over 100 gange. Det er målrettede og koordinerede angreb, der typisk blokerer kommunens netværkstrafik. Angrebene har været mere eller mindre omfattende. Nogle har været målrettet www.kk.dk, andre subsites til kommunens hjemmeside og igen andre kommunens VPN forbindelser (Virtuel Private Network)," hedder det i en status til Økonomiudvalget.

Læs også: Københavns kommune bombarderes med DDoS-angreb: Men et enkelt trick har løst problemet.

Angreb meldes ikke til politiet

Hos Københavns Kommune ved man ifølge Jens Ingemann ikke, hvem der står bag de mange DDoS-angreb.

Og det er heller ikke lykkedes kommunen at identificere et mønster i angrebene, for at kunne komme gerningsmændenes motivation nærmere.

"Vi ved ikke, hvem der står bag det, eller hvad deres motiv er," siger Jens Ingemann.

Kommunen har dog ikke haft politiets hjælp til at opspore gerningsmændene af den simple årsag, at man ikke melder angrebene til ordensmagten.

"Vi har valgt ikke at melde alle DDoS-angreb til politiet. Der er simpelthen for mange."

Læs også: Aarhus Kommune ramt af bølge af ransomware-angreb: Er blevet inficeret 10 gange på under to år

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS