Betænkningstiden er forbi: Her er lovforslaget til den nye persondatalov

Nu får virksomhederne noget mere præcist at forholde sig til. Et lovforslag til den nye persondatalovgivning er netop sendt i høring. Læs det her.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter lang tids venten får de danske virksomheder nu noget mere konkret at forholde sig til, når det kommer til persondataforordningen.

Indtil nu har de nervøse miner kun kunnet dulmes af en mere end 1.000 sider lang betænkning fra Justitsministeriet, men nu ligger lovforslaget til den nye persondatalovgivning altså klar. 

Den nye lovgivning skal indeholde de skærpede krav, der træder i kraft med EUs nye persondataforordning d. 25 maj næste år.

Skærpede krav

Eksperter har tidligere forklaret, hvordan den kommende lovgivning byder på noget af en stramning i forhold til de nuværende regler.

I dag har de danske virksomheder maksimalt risikeret at blive aet på kinden af myndighederne, men med de nye regler er der sat nogle helt andre bøderammer op.

Nu kan virksomhederne kigge frem mod en bøderamme på op i mod 20 millioner euro eller 4 procent af den globale omsætning.

Læs mere om de kommende bøder her: Professor: Minimal risiko for kæmpebøder til virksomheder når EU-persondataforordningen træder i kraft

Virksomhederne har tidligere efterlyst muligheden for at få nogle konkrete regler at forholde sig til, da der i skrivende stund kun er rundt regnet 10 måneder, før lovgivningen træder i kraft. 

Læs mere om de danske virksomheders udfordringer her:Masser af virksomheder når ikke at blive klar: "Men hvis man i forvejen følger loven, er persondataforordningen altså ikke noget problem"

Nu, hvor lovforslaget er sendt i høring, er der i det mindste kommet lidt mere form på de regler, som virksomhederne skal forholde sig til efter maj måned næste år. 

Det skal understreges, at der ikke er tale om den endelige lovgivning. Nu går selve høringsprocessen i gang, hvor en række aktører skal høres. Fristen er sat til d. 22 august.

Du kan læse hele lovforslaget HER

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S