Professor: Minimal risiko for kæmpebøder til virksomheder når EU-persondataforordningen træder i kraft

De danske virksomheder slipper for økonomiske huskekager, hvis de ikke overholder persondataforordningen, når den træder i kraft til maj næste år, vurderer professor.

Artikel top billede

Når den nye persondataforordning træder i kraft til maj næste år, lægger lovgivningen op til gigantbøder til persondatasynderne.

Det betyder dog ikke, at de danske it-virksomheder skal forvente, at der fra første dag bliver udskrevet millionbøder lige med det samme. Det vurderer Henrik Udsen, der er professor i jura på Københavns Universitet.

"Hvis man kigger på overgangen, så tror jeg, at når man skal udmåle bøder, så vil man have en vis pragmatisk holdning til, at det vanskeligt og uklart," siger han. 

Læs også: Bliv klar til EU-persondataforordningen: Ministerium klar med længe ventet dansk vejledning til den nye EU-lov

En forsigtig start

Justitsministeriets mere end tusind sider lange betænkning er kompliceret, og reglerne fremstår uklare for mange virksomheder. 

Det bliver da også taget med i betragtningerne, når der fra 25. maj næste år kan uddeles bøder, hvis virksomhederne ikke overholder den nye lovgivning.

"Det er klart, at hammeren givetvis falder, hvis der kommer nogen, som fuldstændigt klokkeklart og med åbne øjne laver nogle krænkelser, som har store konsekvenser," siger professoren, der har siddet i Justitsministeriets ekspertreferencegruppe på området-

"Men i alle de situationer, hvor det måske skyldes, at man er lidt usikker på, hvad der gælder og egentlig har haft en god vilje, tror jeg, det kommer til at påvirke, hvornår man vil give en bøde, og det vil også påvirke bødestørrelsen."

Læs mere om dem, der skal håndhæve lovgivningen her: Datatilsynet 11 måneder før persondataforordningen: "Vi kan ikke håndhæve loven med de nuværende ressourcer"

Lægger op til gigantbøder

I forordningen lægges der op til, at virksomheder kan idømmes bøder på enten fire procent af virksomhedens globale omsætning eller op til 20 millioner euro, hvilket svarer til omkring 150 millioner kroner, hvis man ikke passer ordentligt på den persondata, man ligger inde med.    

Det skal dog ikke tolkes sådan, at en mindre webshop eller en badmintonforening får kastet et ubetaleligt girokort i nakken, forklarer Henrik Udsen. 

"Det er vigtigt at understrege, at de pågældende bødeniveauer på fire pricent af den globale omsætning eller 20 millioner euro er bøderammer. Voldsparagrafen giver jo også op til tre års fængsel, men det får man jo ikke for at give en person en lussing. Det får du måske 30 dage eller 14 dage for," uddyber han.

Regelmæssig tåge

I mange virksomheder kigger man bekymret på kalenderen.

Dagene går nemlig hurtigt, og virksomhederne skal til maj næste år være parate til at overholde en lovgivning,  som de knapt nok kender i dag.

Det giver anledning til en panderynker hos erhvervs-organisationerne, der efterlyser klar besked om de regler, der skal overholdes.

Det kan du læse mere om her: Frustreret dansk it-virksomhed tvunget til at famle i blinde: "Hverken vi eller vores kunder ved, hvad persondataforordningen kommer til at betyde"

De frustrationer forstår professor Udsen godt. 

"Det er koblingen mellem, at det på den ene side er svært at sige, hvilke regler der gælder koblet med de her potentielt meget meget store bøder. Det er den kobling, som jeg tror, at specielt virksomhder er meget bekymrede for. Det kan jeg godt forstå," siger han. 

Han har dog svært ved at skyde skylden for uklarhederne på Justitsministeriet, der har udarbejdet betænktningen.

Han har selv siddet tæt på arbejdet med forordningen i kraft sin position i ministeriets ekspertreferencegruppe, og i følge ham er der ikke noget af udsætte på slipsedrengene fra Slotsholmen.    

"Jeg synes, at Justitsministeriet har gjort et godt stykke arbejde, men det ændrer ikke på, at det er rigtig svær situation for en virksomhed, der skal være compliant i maj 2018, hvis man meget sent i det forløb får at vide nogenlunde, hvad der gælder. Jeg kan sagtens forstå de frustrationer, det giver."

Danmark bliver ikke klar

Om knap elleve måneder forventes det altså, at virksomheder, foreninger og alle andre, der ligger inde med persondata, er klar til at indordne sig under de nye regler. 

Der er dog en udbredt forventning om, at det ikke kommer til at blive en realitet.

Det kor tilslutter Henrik Udsen sig nu.

Danmark kommer som helhed i følge ham ikke til at være klar i maj næste år.

Læs mere om de danske virksomheders arbejde med at blive klar her: Danske virksomheder smøler med forberedelser til ny kæmpe-persondataforordning

"Jeg tror ikke, at Danmark er 100 procent klar. Der er en stor bevidsthed omkring det, og der bliver arbejdet enormt hårdt på det mange steder. Jeg tør ikke sige noget om, hvorvidt vi er x eller y procent klar. Jeg tror, at vi er langt, men vi vil ikke være i mål i maj 2018."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec