Dansk iPhone-firma konkurs efter kæmpekrav fra Skat

Det danske handelsfirma Phonetrade.dk erklærer sig selv konkurs efter stort krav fra Skat.

Artikel top billede

Danske Phonetrade.dk har indgivet konkursbegæring og er på vej til at dreje nøglen om.

Selskabet har gennem de senere år opbygget en stor forretning på at indkøbe brugte smartphones - primært iPhones - og videresælge dem, efter de er blevet refurbished.

En af de tre ejere, Morten Zachariassen, siger til eb.dk, at selskabet erklærer sig selv konkurs, fordi Skat har forlangt en efterbetaling af tre års moms.

“Det er jo horribelt. Det ville tage os mange år at betale af, mens vi skal forsøge at drive virksomheden videre. Det kan man jo ikke,” siger han til avisen.

Skat forlanger moms tilbage for telefoner, som Phonetrade har indkøbt i udlandet og som selskabet ellers regnede med ville kunne lægges under den såkaldte brugtmoms-ordning.

Morten Zachariassen siger til eb.dk, at han synes, at det er ‘ærgerligt,’ at Skat ikke kan være ‘lidt mere smidig’ og indgå en aftale med selskabet, fremfor at tvinge det til at lukke.

Han vurderer, at det er de tre stiftere, der er den største værdi i selskabet, og derfor kan han godt forestille sig, at Phonetrade kan leve videre i en ny form, hvis kurator kan se ideen med det.

Presset på likviditet

Phonetrade blev stiftet i 2014. Det fremgår af selskabets helt dugfriske årsregnskab - der på grund af omlægning kun dækker et halvt år - at det er presset på likviditeten, men at det forventer 'positiv driftsresultat' fremover.

Selskabet landede i regnskabsåret en bruttofortjeneste på godt en million kroner og et underskud på små 60.000 kroner.

Personaleomkostninger er selskabets ubetinget største udgiftspost. De ligger på 982.000 kroner.

Regnskabet betegnes af selskabet som 'utilfredsstillende.'

Læs også:

Billige brugte smartphones storsælger - hvorfor betale kassen for en ny?

Brugte smartphones sælger som varmt brød: Så stort er markedet

Guide: Sådan gør du din telefon klar til at blive solgt - også selv om den er i stykker

Danskerne sælger brugte iPhones i tusindvis for at få råd til nye modeller

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S