Dell afviser anklage om ordre-fusk: "Det er er et meget kritisk punkt for os, at vores partnere skal være trygge"

Dell afviser blankt alle beskyldninger om, at selskabet favoriserer Dustin. Nu inviterer Dell utilfredse partnere til dialog.

Artikel top billede

At Dustin skulle få særbehandling hos Dell har intet på sig.

I hvert fald afviser Dell i Danmark pure kritikken fra Netsolutions, der mener, at Dustin får særbehandling og sågar hjælp til at fiske konkurrenternes ordrer.

Du kan garantere, at der ikke er en link mellem jeres system og Dustin?

“Ja, det kan jeg så absolut. Det kan jeg helt sikkert. Jeg vil gå så langt som at sige, at det er er et meget kritisk punkt for os, at vores partnere skal være trygge, så vi har et system, der indeholder nogle ret voldsomme sanktioner,“ siger kanalchef hos Dell, Christian Borg Møhl, til Computerworld.

Vandtætte skotter

Kritikken fra Netsolutions går på, at der måske skulle være en form for "læk" mellem Dell og Dustrin, der gør Dustin i stand til at opsnappe ordre og aftaler mellem nye kunder og Dell's andre partnere. 

Det kan du læse mere om her: Utilfreds Dell-partner beskylder Dell for ordre-fusk: "Der sidder nogle folk hos Dell, der dirigerer vores sager videre til Dustin"

Det kan man dog også hos Dell fuldstændigt afvise.

“Jeg har løbende opdateringer med vores teams omkring vores “rules of engagement” så alle er helt sikre på, hvordan vi agerer i de her sager, så vi ikke kontakter kunderne, når det drejer sig om “deal-registreringer” fra partneren, og at der er helt vandtætte skotter,” siger Christian Borg Møhl.

Invitation til partnere

Hos Dell er man overrasket over anklagerne fra Netsolutions. Derfor opfordrer man også fra Dells side til, at alle partnere, der er bekymrede for, at der er noget, der ikke foregår efter foreskrifterne, skal tage fat i Dell.

"Vi er altid i tæt dialog med vores partnere, så hvis der er nogen, der har nogle bekymringer eller en konkret sag, så vil jeg hellere end gerne undersøge det til bunds. Skal der så gøres noget ved det, så gør vi også det," understreger Christian Borg Møhl.

Dustin har overfor Computerworld afvist anklagerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems