Bestikkelsessagen koster Atea dyrt i Region Sjælland - handler stort set ikke hos Atea længere

Region Sjælland, der sammen med Atea er omdrejningspunkt i den store bestikkelsessag, handler i dag langt mindre hos Atea end for få år siden.

Artikel top billede

Bestikkelssagen, hvor en række tidligere ansatte fra Atea og Region Sjælland er tiltalt, har ændret markant på, hvor meget regionen handler hos Atea.

Det var Region Sjælland selv, der i sin tid var med til at melde bestikkelses-mistanken til politiet.

Siden har sagen rullet som en regulær lavine, hvilket vi også er vidne til i disse dage, hvor tre tidligere it-ledere hos Region Sjælland samt tidligere Atea-chefer er for retten:

Rejser, middage og computere for hundredtusinder: Her er alle “gaverne” i den store bestikkelsessag


Berlingske Business
skriver, at bestikkelsessagen har haft store konsekvenser for det kunde/leverandør-forhold, der tidligere eksisterede mellem Atea og Region Sjælland.

Således kan mediet fortælle, at Ateas salg til Region Sjælland var på et trecifret millionbeløb, før bestikkelsessagen begyndte i 2015, men nu er skrumpet ind til langt mindre.

Eksempelvis handlede Region Sjælland i 2014 for omkring 156 millioner kroner hos Atea. Det beløb var sidste år helt nede på omkring 20 millioner kroner, og i første halvår i år har Region Sjælland blot købt for 12 millioner hos Atea.

"Vi skal følge udbudsloven, og vi handler med Atea, men vi handler langt mindre, end vi har gjort tidligere. Vi kan ikke stoppe samhandlen på baggrund af en verserende sag. Så må vi vurdere - når der er faldet dom - om vi fortsat kan handle med Atea," udtaler regionsrådsformand i Region Sjælland, Jens Stenbæk (V), til Berlingske Business.

Op imod 60 mennesker har været sigtet for at have modtaget eller tilbudt bestikkelse. 13 personer er indtil videre kendt skyldige i at have modtaget bestikkelse som offentligt ansat, mens kun to er frifundet.

Det er først nu, at der er taget hul på sagerne mod de helt centrale og højtstående personer i bestikkelsessagen.

Læs mere her:

Atea-sagen: Tre vigtige konklusioner fra bestikkelsessagens første retsmøde

Rejser, middage og computere for hundredtusinder: Her er alle “gaverne” i den store bestikkelsessag

Computerworld mener: Ophæv navneforbuddet i Atea-sagen nu: Lad os få navnene på de syv tiltalte på bordet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S