Kriseramte Toshiba sælger sin kæmpe fjernsyns-division til kinesisk firma for en slik

Kort tid efter at Toshiba har solgt sin processor-forretning, ryger nu også selskabets tv-division.

Artikel top billede

Kriseramte Toshiba sælger 95 procent af sin fjernsyns-forretning til det kinesiske elektronik-selskab Hisense.

Det kinesiske firma lægger 12,9 milliarder yen på bordet for 95 procent af fjernsyns-forretningen. Det svarer til omkring 730 millioner kroner.

Ifølge Financial Times er det så lav en pris, at det signalerer, hvor ‘dybt værdien af Toshibas fjernsyns-forretning er sunket - og hvor aggressivt Toshiba for tiden skiller sig af med dele af selskabet.”

Tvunget til ekstreme frasalg

Det er blot et par måneder siden, at Toshiba efter et langstrakt forløb omsider fik underskrift fra en køber af selskabets meget store NAND, som er en af de største i verden.

Den overtages nu af et konglomerat under ledelse af kapitalfonden Bain Capital med deltagelse af blandt andre Apple, Dell og SK Hynix.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk salg af Toshiba-division endelig på plads: Apple og Dell bliver medejere.

Toshiba landede 112 milliarder kroner for NAND-forretningen, som flere andre parter også var interesserede i. Faktisk er det ikke endnu helt sikkert, at salget går igennem, da forsmåede parter har sagsøgt Toshiba i forbindelse med aftalen.

Ifølge Financial Times ville et salg af en hæderkronet japansk producent til et kinesisk selskab have vakt furore i Japan.

Men sådan er det ikke længere.

Toshiba har travlt med at sælge ud af sine aktiver for at skaffe kapital til at dække det kæmpetab, som selskabet har landede i fjor, da dets amerikanske datterselskab Westinghouse Electric gik konkurs.

Westinghouse Electrics byggede atomkraftværker.

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S