Kriseramte Toshiba sælger sin kæmpe fjernsyns-division til kinesisk firma for en slik

Kort tid efter at Toshiba har solgt sin processor-forretning, ryger nu også selskabets tv-division.

Artikel top billede

Kriseramte Toshiba sælger 95 procent af sin fjernsyns-forretning til det kinesiske elektronik-selskab Hisense.

Det kinesiske firma lægger 12,9 milliarder yen på bordet for 95 procent af fjernsyns-forretningen. Det svarer til omkring 730 millioner kroner.

Ifølge Financial Times er det så lav en pris, at det signalerer, hvor ‘dybt værdien af Toshibas fjernsyns-forretning er sunket - og hvor aggressivt Toshiba for tiden skiller sig af med dele af selskabet.”

Tvunget til ekstreme frasalg

Det er blot et par måneder siden, at Toshiba efter et langstrakt forløb omsider fik underskrift fra en køber af selskabets meget store NAND, som er en af de største i verden.

Den overtages nu af et konglomerat under ledelse af kapitalfonden Bain Capital med deltagelse af blandt andre Apple, Dell og SK Hynix.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk salg af Toshiba-division endelig på plads: Apple og Dell bliver medejere.

Toshiba landede 112 milliarder kroner for NAND-forretningen, som flere andre parter også var interesserede i. Faktisk er det ikke endnu helt sikkert, at salget går igennem, da forsmåede parter har sagsøgt Toshiba i forbindelse med aftalen.

Ifølge Financial Times ville et salg af en hæderkronet japansk producent til et kinesisk selskab have vakt furore i Japan.

Men sådan er det ikke længere.

Toshiba har travlt med at sælge ud af sine aktiver for at skaffe kapital til at dække det kæmpetab, som selskabet har landede i fjor, da dets amerikanske datterselskab Westinghouse Electric gik konkurs.

Westinghouse Electrics byggede atomkraftværker.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S