Kriseramte Toshiba sælger sin kæmpe fjernsyns-division til kinesisk firma for en slik

Kort tid efter at Toshiba har solgt sin processor-forretning, ryger nu også selskabets tv-division.

Artikel top billede

Kriseramte Toshiba sælger 95 procent af sin fjernsyns-forretning til det kinesiske elektronik-selskab Hisense.

Det kinesiske firma lægger 12,9 milliarder yen på bordet for 95 procent af fjernsyns-forretningen. Det svarer til omkring 730 millioner kroner.

Ifølge Financial Times er det så lav en pris, at det signalerer, hvor ‘dybt værdien af Toshibas fjernsyns-forretning er sunket - og hvor aggressivt Toshiba for tiden skiller sig af med dele af selskabet.”

Tvunget til ekstreme frasalg

Det er blot et par måneder siden, at Toshiba efter et langstrakt forløb omsider fik underskrift fra en køber af selskabets meget store NAND, som er en af de største i verden.

Den overtages nu af et konglomerat under ledelse af kapitalfonden Bain Capital med deltagelse af blandt andre Apple, Dell og SK Hynix.

Det kan du læse mere om her: Gigantisk salg af Toshiba-division endelig på plads: Apple og Dell bliver medejere.

Toshiba landede 112 milliarder kroner for NAND-forretningen, som flere andre parter også var interesserede i. Faktisk er det ikke endnu helt sikkert, at salget går igennem, da forsmåede parter har sagsøgt Toshiba i forbindelse med aftalen.

Ifølge Financial Times ville et salg af en hæderkronet japansk producent til et kinesisk selskab have vakt furore i Japan.

Men sådan er det ikke længere.

Toshiba har travlt med at sælge ud af sine aktiver for at skaffe kapital til at dække det kæmpetab, som selskabet har landede i fjor, da dets amerikanske datterselskab Westinghouse Electric gik konkurs.

Westinghouse Electrics byggede atomkraftværker.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse