Dansk bitcoinbørs gløder: 27-årig stifter kvitter sit fuldtidsjob og scorer millioner af kroner

Det begyndte som et hobbyprojekt, men nu er der så meget fart på bitcoin-børsen Copenhagen Bitcoin, at den 27-årige stifter Alexander Lundkvist har sagt sit fuldtidsjob op.

Artikel top billede

Foto: Bitcoin Copenhagen

Danskerne er sultne efter at handle med bitcoin.

Det kan man mærke hos den danske bitcoin-børs Copenhagen Bitcoin, hvor man kan købe og sælge bitcoins, og der er fart på i øjeblikket.

Det bekræfter stifteren bag - 27-årige Alexander Lundkvist.

“I øjeblikket går det helt vildt for sig. Vi omsætter dagligt for det samme, som vi omsatte for på to måneder sidste år. Den anden dag omsatte vi for 4,5 millioner kroner. Det er så også rekord,“ siger han.

Læs mere om Bitcoins her: Bitcoin-kursens himmelflugt minder om et albansk pyramidespil, men bagved ligger den største innovation siden internettets opfindelse

I takt med at kursen på den digitale kryptovaluta er banket i vejret, er appetiten på handel med det digitale guld steget.

Bare i år er kursen steget helt vanvittigt, og flere taler om en spekulatiosdrevet boble.

Uanset hvad, så giver det mere gang i kasseapparatet hos Copenhagen Bitcoin.

I virksomhedens første år var omsætningen på otte millioner kroner.

Det steg sidste år til 20 millioner kroner, og i år er det stukket helt af.

Alexander Lundkvist forventer, at Copenhagen Bitoin i år vil ramme en omsætning på børsen på tæt ved 120 millioner kroner.

Det er særligt de sidste par måneders voldsomme prisstigninger, der har fået gang i handlen.

Personlig gevinst

Nu er det jo sjældent gratis at handle med noget. Det gælder også for bitcoin.

Hos Copenhagen Bitcoin, der udfører de kostbare og komplicerede transaktioner, tager man et ekspeditionsgebyr. Det var tidligere på 3,9 procent, men på grund af ekstra travlhed er det nu oppe på 4,9 procent.

Læs mere om Bitcoins her: Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Det kræver ikke megen tampen på lommeregneren at finde ud af, at et ekspeditionsgebyr på knap fem procent ud af en omsætning på 120 millioner kroner giver en pæn gevinst til Alexander Lundkvist, der driver børsen sammen med sin far.

“Vi ender nok med et resultat på fire til fem millioner kroner. Det er i bund og grund bare mig og min far. Jeg har også lige sagt mit normale job op for at gøre det her på fuld tid,“ forklarer den unge stifter, der indtil nytår passer sit arbejde som advokatfuldmægtig i et stort advokatfirma.

"Jeg har sagt op og stopper med udgangen af året. Simpelthen fordi det indtil nu har været en hobby-beskæftigelse, men der er nu så meget gang i den, at jeg ikke længere kan forsvare ikke at gøre det på fuld tid.“

Læs mere her: Her er metoden til at bruge bitcoin som helt almindeligt betalingsmiddel med dit Visakort - det er disruption i sin reneste form

Og ikke nok med, at Alexander Lundkvist selv har opsagt sin stilling, så kigger far og søn nu på muligheden for, at faren kan gå ind i projektet på fuld tid.

“Min far er ikke gået ind i projektet på fuld tid endnu, men det overvejer vi. Der skal også lige være noget finansiering på plads.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics